Amiblu pławi się w KPO...za granicą

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mimo inwestycyjnego dołka w kraju grupa zaopatrująca inwestorów wodno-ściekowych zwiększa zatrudnienie. Fala zamówień płynie z UE i USA.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czemu Amiblu ma lepsze perspektywy na zagranicznym rynku wodkan niż na krajowym
  • jakie nadzieje wiążę z projektami oczyszczenia Odry
  • jakie ma plany wobec Ukrainy

Amiblu Poland to międzynarodowa korporacja dostarczająca systemy retencyjne oraz urządzenia do produkcji sieci wodno-kanalizacyjnej (wod-kan) dla sektora komunalnego, energetyki oraz innych gałęzi przemysłu. Z powodu zablokowania funduszy unijnych polska branża wod-kan ograniczyła inwestycje. Mimo to grupa rozbudowuje fabryki nad Wisłą.

- W Polsce odczuwamy obecnie spadek inwestycji w segmencie wod-kan. Wartościowo dostawy są większe, ale to efekt inflacji. Zamówień z krajowego rynku jest mniej, nadrabiamy to jednak w innych krajach – mówi Mariusz Grelewicz, prezes Amiblu w Polsce.

Ekspansja w Unii i USA

Wciąż nie ruszył u nas Krajowy Plan Odbudowy (KPO), którego ważnym elementem są inwestycje w infrastrukturę wodociągową i retencyjną. Analogiczne projekty w ramach KPO są natomiast realizowane w innych państwach Unii Europejskiej. Dzięki temu z Zachodu i z krajów nadbałtyckich płyną zamówienia na rury, kształtki i inne produkty z zakładów Amiblu Poland.

- Wartość inwestycji w segmencie wod-kan planowanych w najbliższych latach w Unii Europejskiej jest szacowana na 200 mld EUR. Z Polski obsługujemy wiele rynków, także Stany Zjednoczone, gdzie prezydent Joe Biden ogłosił duży program inwestycji w infrastrukturę wodno-ściekową. Nasze dostawy na rynek USA sukcesywnie rosną – informuje Mariusz Grelewicz.

Podaje, że w 2021 r. sprzedaż w stosunku do 2020 r. wzrosła o 16 proc., a w 2022 r. wobec 2021 r. o 19 proc. - do 400 mln zł. To wysoki wynik, biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku w wyniku wojny grupa wycofała się z rynku rosyjskiego i zmniejszyła aktywność na rynku ukraińskim.

- Na Ukrainie wciąż utrzymujemy nasz zespół i realizujemy pomoc humanitarną. Zakładamy, że w drugiej połowie roku uda nam się wznowić kontakty handlowe i zrealizować dostawy. Po zakończeniu wojny spodziewamy się znacznego wzrostu inwestycji. Jesteśmy gotowi pomóc w odbudowie Ukrainy – mówi Mariusz Grelewicz.

Specjaliści od wody:
Specjaliści od wody:
Amiblu Poland, którym kieruje Mariusz Grelewicz, rozwija się także w segmencie hydrotechnicznym. Grupa uczestniczyła w dostawach rur do budowy zbiornika retencyjnego Racibórz. Spodziewa się kolejnych zamówień związanych z budową dużych i małych obiektów. Uczestniczy także w programie pogłębiania Odry. Po letniej katastrofie spodziewa się zwiększenia zamówień na kolektory i inne urządzenia ściekowe, ograniczające zrzut szkodliwych substancji do rzeki.

Amiblu Poland przygotowuje już zakłady do zwiększenia dostaw, m.in. po odblokowaniu funduszy europejskich w Polsce. W Dąbrowie Górniczej powstały już nowe hale produkcyjne. Firma kupiła też urządzenia i maszyny do produkcji rur, a obecnie rekrutuje pracowników.

- W tym zakładzie powstają m.in. kształtki wymagające produkcji manualnej. Planujemy zrekrutować około 40 osób. Będziemy wówczas zatrudniać ponad 100, co pozwoli nam podwoić produkcję i stać się największym zakładem w grupie – zaznacza Mariusz Grelewicz.

Perspektywy w energetyce

Oprócz sektora wod-kan Amiblu Poland zaopatruje także energetykę i inne segmenty przemysłu w elementy systemów chłodzących. Wyroby grupy są wykorzystywane np. przy rozbudowie elektrowni Dolna Odra. Producent spodziewa się wzrostu zamówień z energetyki, m.in. do chłodzenia bloków węglowych, a w przyszłości także jądrowych.

Strumienie funduszy

W KPO na gospodarkę wodną i ściekową przeznaczono 667 mln EUR. Ponad 204 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje wod-kan na terenach wiejskich. Ważnych elementem programu będą także projekty dotyczące zwiększenia retencji. W tej segment inwestują m.in. Wody Polskie, np. w ramach programu przeciwdziałania suszy, wartego ponad 12 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczynska

Polecane