Amica musi jeszcze wiele poprawić

Maciej Zbiejcik
26-10-2004, 00:00

Amica nie ma ostatnio dobrej passy. Akcje spółki tracą na wartości, a producent sprzętu AGD notuje wyniki poniżej oczekiwań inwestorów. Na dodatek klub piłkarski sponsorowany przez giełdową firmę fatalnie zainaugurował start w fazie grupowej pucharu UEFA. Teraz nastroje inwestorom mogą poprawić chyba tylko dobre wyniki za III kwartał.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy akcje największego w kraju producenta sprzętu AGD staniały o ponad 25 proc., a indeksy WIG i WIG20 zyskały po prawie 7 proc. W parze z przeceną idą nie najlepsze wyniki. Choć w II kwartale holding z Wronek osiągnął dynamikę sprzedaży przekraczającą 35 proc., to cały czas ma problemy uzyskaniem godziwej rentowności. W II kwartale rentowność netto wyniosła zaledwie 0,26 proc.

Na domiar złego Amice powinęła się noga na inauguracji rozgrywek grupowych pucharu UEFA, gdzie klub przegrał sromotnie z Glasgow Rangers. Oby to nie odbiło się na wynikach spółki zależnej Amica Sport, bo jak udowodnił raport za II kwartał wyniki tego podmiotu istotnie wpływają na końcowe rezultaty grupy. W II kwartale zysk spółki matki wyniósł nieco ponad 0,5 mln zł, a Amiki Sport 675 tys. zł (przed korektą z tytułu odpisu amortyzacji oraz korektą obrazującą udział kapitałów mniejszościowych było nawet to 1,54 mln zł). Wyniki kolejnych kwartałów dla sportowej spółki mogą być jeszcze lepsze, a wszystko za sprawą awansu drużyny piłkarskiej do fazy grupowej pucharu UEFA. Z europejskiej federacji Amica nie otrzyma nic, ale może sporo zarabiać na sprzedaży praw do transmisji oraz dzięki wpływom z reklam i ze sprzedaży biletów. Jednak do pełni szczęścia potrzebna jest dużo lepsza gra. O poprawie wyników Amica Sport powinny jednak decydować inne czynniki. W drugim kwartale rozpoczęto wdrażanie programu efektywności zarządzania. Chodzi o zmiany w sposobie zarządzania polityką transferową klubu, restrukturyzację kosztów bieżącej działalności oraz optymalizację wpływów z hotelu.

A czego można spodziewać w najbliższym czasie po samej spółce matce? Nieoficjalnie mówi się, że trzeci kwartał był dla Amiki dużo lepszy niż drugi. Jednak z uwagi na wysokie ceny paliw oraz stali nieco trudniejszy może być IV kwartał. Ale nie powinno to mieć wpływu na realizację tegorocznych założeń przyjętych przez spółkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Amica musi jeszcze wiele poprawić