Amica na łowach w lasach Nottingham

opublikowano: 01-12-2015, 11:52

Polski producent sprzętu AGD kupił za 147 mln zł brytyjską spółkę. Liczy, że przychody na tym rynku będą czterokrotnie większe.

Po 2,5 roku negocjacji Amica kupiła za 147 mln zł 100 proc. udziałów CDA Group z hrabstwa Nottingham. To firma handlowa, która stworzyła dwie własne marki: CDA i Matrix, a w zakończonym wczoraj roku fiskalnym miała ponad 250 mln zł przychodów. Sprzedaje w całej Wielkiej Brytanii, drugim w Europie pod względem wielkości rynku AGD. Współpracuje z niezależnymi dystrybutorami, sieciami krajowymi i deweloperami wykańczającymi mieszkania. Ma własną sieć logistyczną i magazyny, call center i sieć serwisantów.

Jacek Rutkowski
Jacek Rutkowski
TP, Puls Biznesu

- Wielka Brytania to teraz nasz drugi rynek zagraniczny, na którym będziemy mieć 80 mln EUR przychodów, zastąpiła Rosję. W pierwszych Niemczech mieliśmy 120 mln EUR przychodów. To były trudne rozmowy, teraz czekają nas trudne miesiące. Czterech menedżerów średniego szczebla wyjeżdża, żeby wdrażać się w życie w lasach pod Nottingham. Nie będziemy rozdawać biednym, ale będziemy sprzedawać nasze produkty – mówi Jacek Rutkowski, prezes Amiki.

Spółka liczy, że zwiększy czterokrotnie sprzedaż w Wielkiej Brytanii. Na czele CDA pozostał jej twórca i dotychczasowy właściciel – pozostanie na stanowisku na 18 miesięcy, choć zarząd Amiki ma pomysł, jak skorzystać z jego wiedzy przy zdobywaniu innych rynków.

Amica spodziewa się wielu synergii, np. w zakupach.

- My kupujemy 200 tys. zmywarek, CDA potrzebuje 20 tys., my kupujemy 550 tys. lodówek, CDA 30 tys. My nie mamy kompetencji w dostarczaniu małych palet w 24h, w Niemczech nie mamy własnego serwisu, tylko korzystamy z wynajętego – wymienia Jacek Rutkowski.

Przyznaje też, że jeden z rodzajów kuchni, których produkcji Amika nie uruchomiła ze względu na zbyt mały wolumen, może zacząć zamawiać u dotychczasowego dostawcy CDA.

W przyszłym roku program inwestycyjny Amiki wyniesie 80 mln zł. Amica generuje dziś ponad 70 proc. przychodów na zagranicznych rynkach. Według prezesa Rutkowskiego, jest wciąż zbyt mocno uzależniona od polskiego rynku. Zgodnie ze strategią, w 2023 r. spółka planuje 1,2 mld EUR przychodów i 107 mln EUR EBITDA. Po trzech kwartałach tego roku miała 1,46 mld zł przychodów (wzrost o 3,7 proc. w porównaniu z trzema kwartałami 2014 r.) i 71,1 mln zł zysku netto (wzrost o 24,3 proc.).

Kurs akcji spółki Amica na warszawskiej giełdzie:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane