Analitycy: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 2,8 proc.

opublikowano: 19-02-2007, 09:35

Na wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) na początku 2007 roku wpływ miał głównie wzrost cen w przetwórstwie przemysłowym, natomiast z dynamika inflacji hamowana była przez spadki cen ropy naftowej.

Na wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) na początku 2007 roku wpływ miał głównie wzrost cen w przetwórstwie przemysłowym, natomiast z drugiej strony dynamika inflacji w przemyśle hamowana była przez spadki cen ropy naftowej, oceniają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynika, że wskaźnik PPI w styczniu wzrósł o 2,6-3,0% r/r, przy średniej na poziomie 2,8%.W grudniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 2,8% r/r, natomiast w listopadzie ceny producentów wzrosły o 2,6% r/r.Ekonomiści PKO BP wskazują dynamikę wzrostu cen w przetwórstwie przemysłowym jako główny czynnik kształtowania się wskaźnika PPI w styczniu 2007 roku. "W skali miesiąca ceny wzrosły naszym zdaniem o ok. 0,1% m/m, głównie za sprawą wzrostu cen w przetwórstwie przemysłowym (o ok. 0,1% m/m) oraz, w mniejszym stopniu, za sprawą podwyżek cen w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz i wodę (o ok. 2,2% m/m)" - napisali ekonomiści PKO BP w raporcie. Natomiast Wojciech Matysiak z banku BGŻ ocenia, że w dziale przetwórstwa przemysłowego panowała duża zmienność i mogły one spaść w ujęciu miesięcznym. "Zmniejszeniu się inflacji w przetwórstwie przemysłowym sprzyjały niższe ceny surowców, zwłaszcza ropy naftowej, oraz korzystne dla importerów kursy złotego w listopadzie i grudniu" - pisze Matysiak w raporcie. Ekonomiści PKO BP zaznaczają, że wzrost cen w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz i wodę był konsekwencją styczniowych podwyżek cen energii elektrycznej i gazu. Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o inflacji producentów w poniedziałek, 19 lutego, o godz. 14:00.

Dynamika inflacji producentów w styczniu r/r

Bank Handlowy

2,9

ING BSK

2,9

Pekao SA

2,9

PKO BP

2,7

BRE

2,8

Raiffeisen

2,6

JP Morgan

3,0

BGŻ

2,6

Millennium

2,8

ŚREDNIA

2,8

Dynamika inflacji producentów w styczniu r/r

Bank Handlowy

2,9

ING BSK

2,9

Pekao SA

2,9

PKO BP

2,7

BRE

2,8

Raiffeisen

2,6

JP Morgan

3,0

BGŻ

2,6

Millennium

2,8

ŚREDNIA

2,8

Dagmara Leszkowicz (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane