Analitycy CFC: do końca 2007 r. cena ropy powinna spaść do 56 USD

(Marek Druś)
opublikowano: 23-11-2006, 12:00

Cena ropy w USA w przyszłym roku może spaść nawet o 9 proc. z powodu wzrostu dostaw tego surowca - oceniają analitycy CFC Seymour Ltd. Jak szacują, do końca 2007 r. cena ropy powinna spaść do 56 USD za baryłkę

Cena ropy w USA w przyszłym roku może spaść nawet o 9 proc. z powodu wzrostu dostaw tego surowca - oceniają analitycy CFC Seymour Ltd. Jak szacują, do końca 2007 r. cena ropy powinna spaść do 56 USD za baryłkę

Jak napisali w czwartkowym raporcie, baryłka WTI w USA może w 2007 r. kosztować średnio 62-63 USD wobec prognozowanych na obecny rok 67-68 USD za baryłkę.

"Dostawy surowca na świecie mogą w przyszłym roku zwiększyć się o 3 proc." - ocenia główny strateg inwestycyjny w CFC Seymour, Dariusz Kowalczyk. "W 2007 r. podaż ropy przewyższy zapotrzebowanie na ten surowiec. Większych dostaw ropy można spodziewać się z krajów-producentów spoza OPEC" - dodał.

Dostawy ropy z Afryki wzrosną w przyszłym roku o 12 proc. Większa będzie też produkcja ropy w Ameryce Łacińskiej i Rosji.

Ropa w USA kosztowała w tym roku w połowie lipca rekordowe 78,40 USD za baryłkę. Od tego czasu ceny surowca spadły o 23 proc. Średnia cena ropy w tym roku wyniosła do tej pory 66,70 USD/b.

W czwartek cena ropy w dostawach na styczeń na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku w handlu elektronicznym wynosiła przed godz. 6.00 czasu w Londynie 59,32 USD za baryłkę. Cena ropy Brent na ICE Futures Exchange w Londynie na kontrakty styczniowe wzrosła do 59,67 USD.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane