Analitycy nie chcą podpaść znajomym

opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Dobra spółka to niekoniecznie dobra inwestycja. Pewny typ to natomiast firmy hojnie dzielące się zyskiem — wynika z badania Giełdowa Spółka Roku 2016

Czy przedstawiciele rynku finansowego poleciliby znajomym spółki, które uznali za najlepsze w klasyfikacji generalnej rankingu Giełdowa Spółka Roku 2016 (GSR 2016)? Niekoniecznie. Podobnie jak w roku ubiegłym, analitycy, maklerzy i doradcy rekomendowaliby znajomym także akcje kilku spółek z dalszych miejsc zestawienia. Ale nie aż tak dalekich jak przed rokiem, kiedy to znajomym polecano prawdziwych outsiderów — spółki z 69. czy nawet 80. pozycji. W tym roku w pierwszej dziesiątce polecanych znajomym jest pięć spółek z pierwszej dziesiątki rankingu głównego. Dwie spółki znalazły się w trzeciej dziesiątce, jedna w czwartej, a dwie w piątej. Sklasyfikowana w GSR 2016 najniżej zajęła 47. lokatę, podczas gdy znajomym jest polecana na trzecim miejscu. Tą spółką jest Bank Pekao. Spoza pierwszej dziesiątki rankingu głównego znajomym polecane są także Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka, Trakcja, Amica oraz Robyg.

Historia transferów procentuje

Wskazanie na Bank Pekao to propozycja uzasadniona szansą na stabilność i regularny dochód.

— Na pewno walorem akcji Banku Pekao jest dywidenda. Jest to jedna ze spółek o najwyższych stopach dywidendy na GPW. Niewiele było lat, gdy bank nie wypłacał dywidendy. W ostatniej dekadzie zdarzyło się to tylko raz — mówi Jaromir Szortyka, analityk PKO Banku Polskiego. Specjalista dodaje, że Bank Pekao daje również — tak zresztą, jak inne banki — ekspozycję na kondycję polskiej gospodarki, która jest coraz lepsza. Pomaga to również Amice, produkującej sprzęt AGD.

— Gdy społeczeństwo się bogaci, następuje szybsza rotacja sprzętu — zaznacza Krzysztof Kuper, dyrektor departamentu doradztwa korporacyjnego w Polskim Domu Maklerskim. Dobra kondycja gospodarki napędza też popyt na mieszkania. To gwarantuje popyt Robygowi, ale pośrednio również Amice. Nowe mieszkanie to często nowe wyposażenie. Amica postanowiła przy tym zaistnieć na wyższej półce cenowej niż dotychczas, co wsparła kampanią z udziałem tenisistki Agnieszki Radwańskiej. Krzysztof Kuper przypomina też, że w zależności od kwartału Amica 60-70 proc. przychodów osiąga za granicą. Nie jest już przy tym uzależniona od jednego kierunku geograficznego, jak to było kiedyś.

— Firma jest jednym z flagowych eksporterów, jeśli chodzi o polskie firmy produkcyjne. Mamy mało takich perełek, które potrafią zrobić coś, co się za granicą sprzedaje — podkreśla Krzysztof Kuper. Od 2010 r. włącznie tylko raz Amica nie wypłaciła dywidendy. W przypadku deweloperskiego Robygu dywidenda to wręcz symbol spółki.

— Zapowiedziana na ten rok wypłata daje ponad 8-procentową stopę dywidendy. Średnia stopa dywidendy dla WIG to ponad 2 proc., więc spółki, które oferują kilkakrotnie większe wypłaty wyróżniają się bardzo pozytywnie. Do tego, w ciągu dwóch-trzech lat Robyg będzie pokazywał poprawę wyników ze względu na sposób księgowania sprzedaży mieszkań. To predestynuje go do miana spółki, która w kolejnych latach będzie oferowała bardzo wysokie stopy dywidendy — tłumaczy Krzysztof Kuper. Na regularny transfer zysków mogą też liczyć akcjonariusze Śnieżki, produkującej głównie farby do ścian.

— Śnieżka regularnie płaci dywidendę, rosnącą wraz ze wzrostem skali biznesu. Od lat przeznacza na nią co najmniej 50 proc. zysku. Daje ekspozycję na rozwój gospodarczy Polski i zwiększającą się konsumpcję prywatną. Przy okazji wpisuje się w program Rodzina 500+, który może zwiększyć skłonność do remontów mieszkań. Do tego eksportuje do Rosji, na Ukrainę i Białoruś, gdzie słaba w ostatnich latach sprzedaż powinna się odradzać — uważa Grzegorz Balcerski, analityk Banku Zachodniego WBK.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Nadzieja robi swoje

Wśród spółek z dalszych pozycji GSR 2016, które znalazły się w czołówce polecanych znajomym, jest tylko jedna, u której trudno się doszukać dywidendowej historii. To specjalizująca się w robotach torowych Trakcja.

— Nie jest ona może spółką dywidendową, ale ostatnio prezes przekazał, że chce, by spółka dywidendę wypłacała, a to bardzo dobry prognostyk. Prezes wziął na siebie ryzyko tłumaczenia się z ewentualnego niewywiązania się z tej deklaracji — uważa Adrian Apanel, zarządzający funduszami MM Prime TFI. Deklaracja jest też o tyle interesująca, że przyjęty w grudniu 2016 r. Krajowy Program Kolejowy na lata 2017-23 zakłada wydatki na modernizację infrastruktury przekraczające 66 mld zł.

— Portfel zamówień, jaki spółka przedstawiła przy okazji publikacji wyników za czwarty kwartał 2016 r., był na dobrym poziomie, a są spore szanse na jego potrojenie. Do tego Trakcja zdywersyfikuje działalność: jest już obecna w drogownictwie, a zapowiada zaangażowanie w energetykę — dodaje Adrian Apanel. Zarządzający podkreśla jednak, że to inwestycja niepozbawiona ryzyka. Pierwsze związane jest z tym, że na kontrakty kolejowe rzuci się wiele firm, które normalnie na tym rynku nie działają, co obniży marże. Drugim negatywnym czynnikiem mają być obecne wyceny. W nadziei na nowe kontrakty spółka już sporo zdrożała.

Maluch budzący nadzieje

Ankietowanych pytaliśmy o spółki z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. Ale było też pytanie otwarte o spółkę spoza tych indeksów, którą przedstawiciele rynku finansowego poleciliby na 2017 r. Okazał się nią Mercator Medical, produkująca jednorazowe rękawiczki wykorzystywane w służbie zdrowia. W poprzedniej edycji w ten sposób zostało wskazane 11bit studios, które okazało się wiceliderem całego tegorocznego rankingu. W 2016 r. akcje tej spółki podrożały o 108 proc.

Znajomi raczej zarabiają

Kupno w równych proporcjach akcji pięciu najbardziej polecanych znajomym spółek z rankingu GSR 2014 przyniosłoby 39 proc. zysku w 2015 r. Trudno taki rachunek przeprowadzić dla pierwszej piątki z GSR 2015, bo na czwartym miejscu znalazło się ex aequo aż 13 spółek. Warto jednak zauważyć, że specjaliści z rynku finansowego najczęściej polecali znajomym CI Games. W 2016 r. papiery producenta gier podrożały o 26 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu