Analitycy przychylnie spojrzeli na banki

  • Michał Błasiński
opublikowano: 11-01-2013, 00:00

Wyceny instytucji finansowych systematycznie idą w górę, bo ożywienie w gospodarce majaczy na horyzoncie

Od początku grudnia analitycy wydali ponad 30 rekomendacji dla banków, notowanych na warszawskiej giełdzie. Zalecenia są i pozytywne, i negatywne. Warto jednak zwrócić uwagę na co innego — zdecydowanie rosną wyceny. To nie koniec dobrych wiadomości, bo w większości przypadków specjaliści z biur maklerskich dostrzegają jeszcze potencjał zwyżki notowań kredytodawców.

None
None

Faworyt jest jeden

Analitycy hołubią przede wszystkim BZ WBK, dla którego trzy najnowsze rekomendacje i wyceny zostały podniesione — średnio aż o jedną piątą. Największym optymistą jest Paweł Kozub, analityk UniCredit, który wycenia jedną akcję na 295 zł — to o 18 proc. powyżej kursu z GPW. Specjalista jest entuzjastą fuzji BZ WBK z Kredyt Bankiem. Według niego nowy podmiot będzie jednym z najbardziej dynamicznych graczy na rynku.

— Zakładam, że BZ WBK będzie jednym z nielicznych banków, który w 2013 r. może poprawić swój wynik netto. Nasza prognoza zakłada wzrost zysku netto o 2 proc., do 1,6 mld zł. W kolejnych latach wyniki będą nadal rosły szybciej niż u porównywalnych podmiotów głównie ze względu na synergie kosztowe po połączeniu z Kredyt Bankiem, poprawę marży odsetkowej oraz zwiększone przychody z opłat i prowizji. Myślę, że stopa dywidendy nowego BZ WBK wyniesie w tym roku około 3 proc., a w przyszłości zarząd utrzyma starą politykę dzielenia się zyskiem i na premię dla akcjonariuszy będzie trafiało 40-50 proc. zysków — mówi Paweł Kozub. Ekspert przypomina, że nowy podmiot pod względem udziału w polskim rynku będzie trzecim graczem po PKO BP i Pekao.

Stabilnie, ale bez błysku

Dla akcji dwóch największych rywali w ostatnim miesiącu wydano po 5 rekomendacji. Więcej pozytywnych not zebrało PKO BP, a potencjał zwyżki notowań szacowany jest średnio na 9 proc. Wyceny Pekao podwyższono przeciętnie o 3 proc., ale analitycy raczej radzą pozbywać się akcji instytucji, kierowanej przez Luigiego Lovaglio. Zwracają uwagę, że są one notowane z premią do PKO BP — wskaźnik cena do zysku prognozowanego na rok 2013 to 14,3 dla Pekao i 12,1 dla PKO BP. Paweł Dziedzic, analityk Goldmana Sachsa, uważa, że dyskonto w wycenie PKO BP jest nieuzasadnione. Jego zalecenie inwestycyjne to „kupuj/neutralnie”, a cena docelowa wynosi 46 zł — żadne biuro nie wycenia spółki wyżej. Wśród mniejszych banków dobre recenzje zbierają ostatnio Getin Noble oraz Millennium.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z inwestycyjnego punktu widzenia atrakcyjniej wygląda pierwszy z nich. Według analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg to bank najniżej wyceniany w sektorze. Na 2013 r. wskaźnik C/Z wynosi 10,6, a średnia dla branży to 13,6. Według Izy Rokickiej z DI BRE inwestycja w spółkę Leszka Czarneckiego w długim terminie będzie najbardziej zyskowną w branży.

Gra pod ożywienie

Sektor bankowy jest wyjątkowo czuły na skutki spowolnienia gospodarczego. Dynamika PKB w Polsce wyhamowała, ale według prognoz makroekonomistów w drugim półroczu trend znów zacznie być rosnący. Giełda już to dyskontuje, podobnie jak analitycy. Iza Rokicka z DI BRE wymienia kilka czynników, które za kilka miesięcy wpłyną na poprawę sytuacji sektora bankowego.

Pierwszym z nich jest odrodzenie popytu na kredyt korporacyjny wraz ze wzrostem inwestycji. Zwiększyć ma się także zainteresowanie kredytami detalicznymi, wspierane przez trwający cykl rozluźnienia polityki pieniężnej. Wraz z jego zakończeniem (co wkrótce nastąpi) zaczną się poprawiać marże odsetkowe, co przełoży się na lepsze wyniki banków. Wreszcie — wzrost wycen wspiera także spadek stopy wolnej od ryzyka.

13,6 To średni wskaźnik cena do zysku banków, notowanych na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane