Analitycy przychylniej o akcjach Orlenu

KZ
opublikowano: 08-08-2014, 10:26

Może to być dobry moment do średnioterminowego korzystniejszego spojrzenia na akcje PKN Orlen - uważa Krzysztof Pado, analityk DM BDM, który zmienił rekomendację z "trzymaj" na "akumuluj".

Cena docelowa została podwyższona z 39,8 do 40,8 zł.

W piątek o godz. 10.10 kurs spółki spadał o 1,1 proc. do 37,29 zł.

Krzysztof Pado podkreśla, że obawy o odpisy zmaterializowały się, a zarząd ma także furtkę do ograniczania strat na Możejkach. Ponadto wyniki spółki wchodzą w okres bardzo niskiej bazy. "Oczyszczona EBITDA LIFO downstreamu (rafineria plus petrochemia) spadała r/r od pięciu kwartałów. Od 1 kw. 2013 skonsolidowana kwartalna EBITDA LIFO kształtuje się wyraźnie poniżej 1,0 mld PLN – zarząd w zaktualizowanej strategii określa potencjał na średnio 1,3 mld PLN kwartalnie. Dostrzegamy szansę na wejście wyników w okres kształtowania się dołka lub nawet odbudowy (poprawa marży rafineryjnej z dyferencjałem; dobre jak na okres wakacyjny marże w pet-chemie, poprawa vs 2Q’14 w PX/PTA)" - mówi analityk DM BDM.Specjalista przypomina też, że zarząd zapowiedział wzrost dywidendy na akcję w kolejnych latach. "Przy obecnym kursie i powtórzeniu dywidendy z 2014 r. (1,44 PLN) stopa dywidendy wynosi 3,9 proc.. Jednocześnie stopniowo powinien spadać CAPEX w kierunku 3,0 mld PLN pod koniec obecnego horyzontu strategii, co przy poprawie EBITDA (przy założeniach zarządu nawet >6,0 mld PLN na końcu strategii, w naszym modelu bardziej konserwatywnie) daje przestrzeń do dzielenia się zyskami z akcjonariuszami" - dodał Krzysztof Pado.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Analitycy przychylniej o akcjach Orlenu