Analitycy tym razem się nie pomylili. Kurs nurkuje

opublikowano: 19-07-2017, 11:10
aktualizacja: 19-07-2017, 11:17

Notowania Neuki wyraźnie spadają po obniżeniu przez zarząd prognozy zysku netto za 2017 r. ze 115 do 100 mln zł.

Wśród przyczyn obniżki wymieniono przyspieszenie konsolidacji rynku aptecznego w okresie bezpośrednio poprzedzającym wejście w życie nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne ("Apteka dla Aptekarza").

"Zmiana ta spowodowała m.in. intensyfikację przejęć realizowanych przez apteki sieciowe, skokowy wzrost sprzedaży realizowany w tym segmencie, a w konsekwencji większe niż planowane przesunięcie obrotu Spółki do kanału aptek sieciowych, skutkujące pogorszeniem rentowności brutto na sprzedaży w obszarze hurtu aptecznego" - podała spółka.

Drugim powodem jest odpis o wartości 4,1 mln zł, w związku z postępowaniem układowym jednego z producentów (Sequoia), trzecim - prognozowane mniejsze korzyści od dostawców wynikające z konsolidacji rynku producentów farmaceutycznych, skutkujące ujednolicaniem przez nich warunków handlowych oraz mniejsza niż planowana skala zakupów ponadnormatywnych (tzw. "złotych strzałów"), realizowanych przez spółkę z dodatkowymi korzyściami poprawiającymi marżę brutto.

Wreszcie - spółka poniosła koszty dostosowania się do zmian w prawie (m.in. wdrożenie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, dostosowanie do dyrektywy unijnej w zakresie ochrony danych osobowych "RODO").

O tym, że akcje spółki nie mają potencjału w krótkim terminie, mówili kilka tygodni temu analitycy z DM PKO BP i BM BGŻ BNP Paribas. Czytaj więcej...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu