Analitycy-wakcynosceptycy odejdą z Nordei

opublikowano: 03-01-2022, 11:48

Martin Enlund i Andreas Steno Larsen, zawieszeni przed miesiącem przez bank Nordea za komentarze krytykujące lockdowny i kwestionujące skuteczność szczepionek, pożegnają się z instytucją.

Nordea
Nordea
Maija Astikainen

Bank w oświadczeniu, opublikowanym na stronie internetowej podkreślił, że obu specjalistom zaproponowano pozostanie w Nordei Markets, ale nie skorzystali oni z propozycji.

Pod koniec listopada bank usunął ze stron www notkę, sporządzoną prze głównego analityka i globalnego stratega Nordei, w której Enlund i Larsen napisali m.in., że “szczepionki są najwyraźniej tak dobre, że trzeba zmuszać ludzi do ich przyjmowania”. W komentarzach określali oni rządy walczące z pandemią jako “lockdownistów”. Doradzali oni także, jakie pozycje zajmować w kontrze do oficjalnych działań władz wobec pandemii.

Opinie wywołały burzę na twitterze po tym, jak zacytował do Mikko Karna, fiński parlamentarzysta.

Przedstawiciele Nordei przeprosili za treść notki i podkreślili, że “jako bank, jesteśmy ekspertami w dziedzinie bankowości, którzy doradzają klientom w ich sprawach finansowych”, a “kwestie medyczne pozostawiamy lekarzom i w kwestii szczepionek stosujemy się do wytycznych władz”.

Od 24 listopada obaj eksperci są nieaktywni na twitterze. Enlundowi od tego czasu przybyło około 0,5 tys. obserwujących (ma ich 19 tys.), Steno Larsenowi 3,4 tys. (ma ich 66,4 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane