Analitycy Wood & Co. znów piszą o korekcie

Kamil Zatoński
09-07-2009, 10:27

Analitycy czeskiego biura maklerskiego znów spodziewają się korekty na giełdach. W rekomendowanym portfelu zwiększają udział akcji TP, CEZ, PBG i Cyfrowego Polsatu, dołączają też do niego walory Netii. Bardziej ostrożnie podchodzą za to do inwestycji w KGHM.

W czerwcu portfel reko-mendowany przez Wood Co. pozwolił zarobić 4,2 proc. Dla porównania, WIG20 urósł o 3,3 proc. "Choć straciliśmy na krótkich pozycjach w bankach, bo kursy BRE Banku i Getinu zachowywały się inaczej niż oczekiwaliśmy, to nasze typy spoza indeksu WIG20 (ING Bank Śląski, Cinema City, a także notowany w Pradze Philips Morris) oraz dywidenda z TP pozwoliły nam z nawiązką odrobić straty" — czytamy w komentarzu.

Jak będzie w lipcu? Specjaliści czeskiego biura, działającego aktywnie także na polskim rynku, podtrzymują opinię zawartą już w raporcie sprzed miesiąca: rynki czeka krótkoterminowa korekta. Stąd w zalecanym portfelu dość mocna i w tym miesiącu większa ekspozycja na walory tradycyjnie uważane za względnie odporne na spadki: telekomy (TP, Netia), energetyczny CEZ, a także Cinema City (operator kin) i Multimedia Polska (operator kablowy).

"Choć nie zmieniamy naszej opinii, że przed TP trudny rok, zalecamy przeważanie akcji spółki z dwóch powodów. Akcje spółki zachowywały się wyraźnie gorzej od indeksu WIG20, głównie z powodu słabych wyników z I kwartału. Naszym zdaniem, reakcja rynku była zbyt nerwowa, ale to spowodowało, że stopa dywidendy ze spółki stała się bardzo atrakcyjna (ponad 11 proc.). Spodziewamy się również, że oczekiwania inwestorów na ekstrapremię z zysku (co ma być ogłoszone 29 lipca) da impuls do wzrostu notowań spółki" — uważają specjaliści Wood Co.

Do portfela włączają jednocześnie akcje Netii, która — ich zdaniem — skorzysta na zmianach w regulacjach rynkowych. Chodzi m.in. o obniżenie stawek MTR [stawki, jakie operatorzy płacą nawzajem za rozmowy abonentów konkurencji, kończące się w ich sieciach — red.] oraz program oszczędności, który zakłada m.in. zmniejszenie zatrudnienia. "W powietrzu wisi też buy-back na kwotę 100 mln zł, co czyni inwestycję w akcje Netii jeszcze bardziej obiecującą. Rekomendujemy «kupuj»" — piszą analitycy Wood Co. Ich zdaniem, jeśli rozważać inwestycje w akcje banków, to należy brać pod uwagę przede wszystkim większe podmioty (w tym Pekao kosztem PKO BP). "Zalecamy niedoważanie małych banków, których akcje stały się relatywnie drogie po ostatnich silnych wzrostach" — czytamy w raporcie.

Podobnie jest z papierami KGHM, gdzie — według analityków Wood Co. — podwyższona dywidenda została już w pełni zdyskontowana w cenie akcji, a pogłoski o rychłym osłabieniu popytu na metale ze strony Chin mogą zaciążyć na wycenie miedzi. Ta ocena jest jednak niejednoznaczna, bo specjaliści zastrzegają, że gra przeciwko trendowi wzrostowemu na rynku surowców jest bardzo ryzykowna ze względu na to, że są one postrzegane jako hedging wobec inflacji.

Oto rekomendowany przez Wood&Co. portfel:

Przeważaj:

TP, PBG, Cyfrowy Polsat, Asseco Poland, CEZ, ING Bank Śląski, Netia, Multimedia Polska

Zgodnie z rynkiem:

PKN Orlen, Polimex, Cersanit

Niedoważaj:

PKO BP, Pekao, BZ WBK, BRE Bank, Getin, KGHM, PGNiG, Lotos, TVN, Agora, GTC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analitycy Wood & Co. znów piszą o korekcie