Analitycy: złoto poniżej 1000 USD za kilka tygodni

opublikowano: 24-07-2015, 16:52

Cena złota spadła w piątek najniżej od 5,5 lat. Analitycy uważają, że kurs kruszcu może zejść poniżej 1000 USD już za kilka tygodni.

Przez ostatnie 7 dni złoto staniało o 5,4 proc. W piątek w kontraktach spot notowane było nawet po 1077 USD. Analitycy uważają, że to nie koniec spadku.

- Myślę, że zobaczymy dalszy spadek w ciągu kilku następnych miesięcy w związku ze spekulacjami o możliwej podwyżce stóp w USA we wrześniu. Dlatego uważam, że bez trudności cena spadnie poniżej 1000 USD w ciągu następnych dwóch miesięcy – powiedział David Wilson z Citi.  

Spadek notowań złota wynika z kilku czynników, m.in. słabego popytu w Chinach wynikającego z pogorszającej się koniunktury gospodarczej w drugiej gospodarce świata. W związku z oczekiwaną podwyżką stóp w USA umacnia się także dolar.

- W miarę umacniania się dolara jednym z rezultatów będzie zejście notowań złota w pobliże 1000 USD lub być może nawet do 980 USD – powiedział Michael Gurka, szef BruinHill Partners.

Największy na świecie „złoty” ETF, SPDR Gold Trust, ma 684,63 tony złota. To najniższy stan posiadania od września 2008 roku.

- Jeśli złoto stanieje do 1000 USD pojawi się wielu kupców – uważa Sandy Jadeja, główny strateg Signal Pro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy