Analityk sceptycznie o Orlenie

opublikowano: 03-02-2019, 22:00

Tomasz Krukowski, analityk Santandera, radzi sprzedać akcje PKN Orlen z ceną docelową 100 zł.

W raporcie z 25 stycznia specjalista podkreśla, że choć wyniki koncernu za IV kwartał 2018 r. były bardzo dobre, ale wątpliwe jest, by marże detaliczne utrzymały się na tak wysokim poziomie. Marże te były najważniejszą przyczyną pozytywnej niespodzianki, jaką sprawiły rezultaty firmy.

Tomasz Krukowski nie dostrzega argumentów za kupnem akcji Orlenu, ponieważ uważa, że koncern jest najbardziej w regionie podatny na regulacje IMO 2020 (chodzi o ograniczenie zawartości siarki w paliwach), nie najlepiej zarządza procesem przejęcia Lotosu, a ponadto wzrost nakładów inwestycyjnych rodzi ryzyko dla dywidendy.

Analityk nie zmienił prognoz wyników PKN Orlen w kolejnych latach. Premię, z jaką akcje koncernu notowane są do porównywalnych firm, uważa przy tym za nieuzasadnioną, ze względu na dużą wrażliwość wyników na marże rafineryjne i petrochemiczne i kurs dolara. Do czynników, które mogą wesprzeć notowania, ekspert zaliczył natomiast wartość, jaką może dodać przejęcie Lotosu i ewentualny wzrost wskaźnika wypłaty dywidendy.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu