Czytasz dzięki

Ancyparowicz nie wyklucza obniżki stóp w drugim półroczu

opublikowano: 19-05-2020, 10:37

Grażyna Ancyparowicz z RPP uważa, że w drugim półroczu możliwa jest obniżka stóp procentowych jeśli szkody spowodowane przez pandemię okażą się większe niż przewidywał rząd, poinformował Reuters.

- Nie wykluczam, że stopy mogą spaść w tym roku, ale nie będą ujemne – powiedziała Ancyparowicz agencji. – Myślę, że nie stanie się to na następnym posiedzeniu. Jeśli w ogóle, to w drugim półroczu – dodała.

Grażyna Ancyparowicz
Zobacz więcej

Grażyna Ancyparowicz Filip Blazejowski/FORUM

Reuters przypomina, że Rada Polityki Pieniężnej obniżała stopy w tym roku w marcu i kwietniu w reakcji na kryzys spowodowany przez pandemię koronawirusa. Główna stopa wynosi obecnie 0,5 proc.

Ancyparowicz powiedziała Reutersowi, że obniżka stóp może okazać się potrzebna, bo jej zdaniem, „najgorsze jest przed nami”.

- Dla Polski kryzysowym rokiem będzie głównie 2021 – powiedziała.

Ancyparowicz uważa, że rządowa prognoza spadku PKB o 4 proc. w tym roku jest zbyt optymistyczna, a gdyby się sprawdziła, oznaczałoby to, że „mieliśmy szczęście”. 

- Wydaje mi się, że spadek PKB w Polsce będzie bardzo głęboki, dużo głębszy niż początkowo oczekiwano – powiedziała w rozmowie z Reutersem.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane