Ancyparowicz: stopy bez zmian do 2022 r.

opublikowano: 15-11-2019, 14:11

Grażyna Ancyparowicz z RPP uważa, że stopy procentowe nie zmienią się w Polsce do 2022 roku. Zastrzega, że jeśli dojdzie do poważnego spowolnienia możliwa jest jednak ich obniżka, informuje Reuters.

W rozmowie z Reutersem Ancyparowicz wskazała, że najnowsza projekcja inflacji potwierdza stanowisko utrzymania stóp bez zmian do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Grażyna Ancyparowicz
Zobacz więcej

Grażyna Ancyparowicz Filip Blazejowski/FORUM

- Jestem tego niemal pewna – powiedziała.

Zastrzegła, że w najgorszym scenariuszu nagłego załamania wzrostu „niezbędne będzie raczej ich obniżenie niż podwyższenie”.

12 listopada Narodowy Bank Polski prognozował, że w najbliższych miesiącach utrzyma się wzrost inflacji CPI, która maksymalny poziom osiągnie w I kw. 2020 r., a następnie obniży się, pozostając do końca 2021 r. w pobliżu 2,5 proc.

Po ostatnim, listopadowym posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński mówił, że nie oczekuje zmian stóp procentowych do końca swojej kadencji.

- Jeśli miałaby nastąpić zmiana stóp, to byłaby obniżka - stwierdził wówczas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu