Andrzej Kalwas będzie nowym ministrem sprawiedliwości

03-09-2004, 17:16

Andrzej Kalwas będzie nowym szefem resortu sprawiedliwości. Prezydent Aleksander Kwaśniewski powoła Kalwasa - na wniosek premier Marka Belki - na urząd ministra sprawiedliwości w poniedziałek - podało w piątek Centrum Informacyjne Rządu.

Kalwas powiedział w piątek dziennikarzowi PAP, że jako człowiek niezwiązany z żadnym ugrupowaniem politycznym będzie "suwerennym i odpornym na wszelkie naciski" ministrem sprawiedliwości - prokuratorem generalnym.

- Państwo potrzebuje, by tym resortem kierował ktoś, kto wie, jak on funkcjonuje, a wiem, bo jestem z nim związany od 30 lat - oświadczył Kalwas. Podkreślił, że "premierowi i prezydentowi się nie odmawia". Dodał, że liczy się z możliwą krótkotrwałością swej misji w resorcie, ale "ma dobry zawód i ma dokąd wrócić" (jest wieloletnim radcą prawnym i prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych).

Za swe priorytety Kalwas uznał "sprostanie legislacyjnym wyzwaniom związanym z akcesją Polski do Unii Europejskiej" oraz "docenienie przez budżet państwa zawodu sędziego".

- Andrzej Kalwas jest znakomitym fachowcem, znającym prawo i wymiar sprawiedliwości od podszewki - powiedział w piątek PAP prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Stanisław Rymar. - Wybór Andrzeja Kalwasa na nowego ministra sprawiedliwości dowodzi tego, że premier Belka wybiera do rządu fachowców - powiedział Rymar.

Andrzej Kalwas urodził się w 1936 roku w We Włocławku. Od 1995 roku jest prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych. W latach 1989-1991 - sędzia Trybunału Stanu. Sędzią TS jest również w obecnej kadencji Sejmu od 2002 roku.

Dotychczasowy minister sprawiedliwości Marek Sadowski oddał się w połowie sierpnia do dyspozycji premiera. Uczynił to po tym, jak w lipcu prasa przypomniała, że w 1995 r. samochód, którym jechał, uderzył w auto stojące na skrzyżowaniu. Znajdująca się w nim kobieta doznała uszczerbku na zdrowiu, ale śledztwo zostało umorzone ze względu na chroniący wtedy Sadowskiego immunitet sędziowski.

par/ mag/ mag/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Andrzej Kalwas będzie nowym ministrem sprawiedliwości