Ani złotówki dla Eureko z PZU

Grzegorz Nawcki
opublikowano: 09-02-2007, 00:00

Twarde zagranie Skarbu Państwa w konflikcie z Eureko: nie będzie dywidendy z zysku PZU. 600 mln zł przejdzie Holendrom koło nosa.

Twarde zagranie Skarbu Państwa w konflikcie z Eureko: nie będzie dywidendy z zysku PZU. 600 mln zł przejdzie Holendrom koło nosa.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wytoczyło ciężkie działa przeciwko Eureko w wojnie o PZU.

— Skarb Państwa nie dopuści do wypłaty dywidendy z PZU dla Eureko — deklaruje twardo Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu.

Ile jest warte to zagranie? Według naszych informacji, skonsolidowany zysk PZU wyniósł w zeszłym roku około 3,5 mld zł. Polityka dywidendowa zakłada przeznaczanie na nią od 25 do 50 proc. zysku. Przyjmując górne widełki, Eureko (które kontroluje 33 proc. akcji PZU) mogłoby dostać 600 mln zł.

Rezygnacja z dywidendy odbije się też na budżecie. Wszak dywidendy były istotną częścią zeszłorocznych wpływów skarbu. Jednak ministerstwo uznało, że warto podjąć to ryzyko.

Minister spotkał się w zeszłą środę z Marteenem Dijkshoornem, prezesem Eureko, ale strony pozostały przy swoich stanowiskach.

MSP zapowiada, że nie uzna wyroku Sądu Arbitrażowego. Trwa analizowanie, jakie to może mieć konsekwencje. Asem w rękawie MSP może być złożenie do sądu wniosku z zarzutem niewykonania przez Eureko umowy prywatyzacyjnej i o jej unieważnienie.

Brak dywidendy to kolejna odsłona konfliktu. W połowie stycznia MSP zażądało od Eureko odwołania z Rady Nadzorczej Ernsta Jansena twierdząc, że zataił on informacje, iż wybrany audytor dla polskiego ubezpieczyciela, PricewaterhouseCoopers, doradza holenderskiemu oddziałowi Eureko. MSP uznało to za konflikt interesów. W odpowiedzi zarząd Eureko umocnił pozycję Jansena ograniczając jego zadania wyłącznie do kwestii PZU. Wygląda na to, że ciszy wokół spółki nie będzie jeszcze długo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawcki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu