Ankol: dostawca największych armii świata

BAW
opublikowano: 27-12-2011, 00:00

Ankol współpracuje z 34 krajami. Za granicę wysyła 60 proc. swoich produktów i zamierza jeszcze zwiększyć udział eksportu w swojej sprzedaży.

Z Polski w świat. Spółka Ankol, którą kieruje Czesław Kolisz wraz z żoną Anną, dostarcza sprzęt lotniczy i części zamienne do kilkudziesięciu typów samolotów, m.in. do takich śmigłowców Mi-17, które służą w wielu armiach świata. Aż 60 proc. sprzedaży Ankolu trafia na eksport.

Czesław Kolisz, inżynier budowy samolotów, przez lata pracował w zakładach WSK PZL — Mielec. Razem z żoną Anną w 1991 r. założył firmę Ankol. Dziś do przejęcia rodzinnego biznesu szykuje się syn Eryk. Firma dostarcza sprzęt lotniczy, części zamienne i wykonuje naprawy dla polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dla resortów obrony od Ameryki Południowej po kraje Dalekiego Wschodu. Eksport to 60 proc. sprzedaży. Ekspansja firmy umożliwiła rozwój terytorialny i rozszerzenie działalności o usługi dla sektora motoryzacyjnego. Utworzono Centrum Motoryzacyjne, które sprzedaje i serwisuje samochody. Jednak motoryzacja to zaledwie 8 proc. ogólnej sprzedaży.

Specyfika branży lotniczej wymaga najwyższej jakości dostaw, w czym pomagają ściśle przestrzegane procedury systemów zarządzania. Lista certyfikowanych systemów, na których opiera się działalność firmy jest długa. Są wśród nich systemy zapewnienia jakości, ochrony środowiska, bezpieczeństwa informacji oraz specjalne certyfikaty związane z obronnością. Firma ma uprawnienia do udziału w przetargach państw NATO i Departamentu Obrony USA oraz Federacji Rosyjskiej.

34 miejsce w rankingu ogólnopolskim

WYNIKI I półrocze 2011 r.

Zatrudnienie 64 osoby

Przychody 26,7 mln zł

Zysk netto 1,95 mln zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu