Apartament przegrywa z lokatą

Anna Bełcik
opublikowano: 03-11-2011, 00:00

Dziś kwotę 1,5 mln zł lepiej zanieść do banku, niż zainwestować w ekskluzywne mieszkanie. Chyba że chodzi o lokal na własny użytek

Rentowność inwestycji w wysokiej klasy apartament nie jest najwyższa. Przegrywa z bankowymi lokatami lub obligacjami skarbowymi. 100-metrowy apartament na jednej z niższych kondygnacji w inwestycji firmy Dom Development, zrealizowanej przy ul. Grzybowskiej w Warszawie, w ramach promocji można było kupić za 1,2 mln zł.

Dodajmy do tego dwa miejsca postojowe za 100 tys. zł oraz koszt wykończenia w wysokim standardzie — 2 tys. zł/ mkw. To w sumie kosztuje 1,5 mln zł. — Taki lokal można wynająć za około 7 tys. zł miesięcznie, z czego tysiąc zł stanowi czynsz. Jeśli uda nam się znaleźć najemcę na dziewięć miesięcy w roku, zarobimy 54 tys. zł. Roczna rentowność inwestycji nie przekroczy 3,5 proc., a to znacznie mniej niż lokata bankowa — wylicza Artur Wach, analityk rynku nieruchomości w Lion’s House.

Popularny mały metraż

Wszystko przez kryzys, który miał ogromny wpływ na rynek nieruchomości. — Deweloperzy ograniczyli liczbę planowanych inwestycji i ich ceny. Banki także podchodzą nieufnie do kredytowania bardzo kosztownych projektów. Zmniejszył się również udział segmentu apartamentów w całym rynku — mówi Piotr Suchodolski z Wealth Solutions.

W ostatnich latach przemodelowany został system budowania mieszkań. Wraca się do kompaktowych lokali, jak z lat 70. Masowo buduje się 20-metrowe kawalerki i dwupokojowe mieszkania o powierzchni około 30 mkw. W Polsce powstaje dziś wyjątkowo mało penthouse’ów. Dlatego jedynie niewielki procent nabywców kupuje luksusowe nieruchomości z myślą o szybkiej odsprzedaży.

— Zdecydowana większość naszych klientów kupuje apartamenty, by w nich zamieszkać — mówi Alicja Kościesza, dyrektorsprzedaży i marketingu w firmie Orco, dewelopera powstającego w centrum Warszawy apartamentowca Złota 44, zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda.

Apartament w hotelu

Zdaniem Piotra Suchodolskiego, na stały zysk z wynajmu ekskluzywnych mieszkań mogą liczyć jedynie właściciele apartamentów zlokalizowanych naprawdę atrakcyjnie. Ale na rynku, zwłaszcza warszawskim, pod nazwą apartament sprzedaje się często mieszkania o podwyższonym standardzie. Na te popyt będzie najmniejszy.

— Przy tak płytkim rynku łatwo o błąd — ostrzega Piotr Suchodolski.

Zwłaszcza że najemcami apartamentów są często przedstawiciele zagranicznych korporacji, którzy przyjeżdżają do Polski w celach biznesowych. Ale o tych klientów zabiegają również największe hotele. Mieszkania o wysokim standardzie można wynająć m.in. w Sheratonie, InterContinentalu czy Marriotcie. Taka alternatywa jest dość atrakcyjna, bo wliczony jest w nią pełen serwis hotelowy.

Warunki uzyskania kredytu na luksusowe lokum

MultiBank

W przypadku kredytu na 2,25 mln PLN bank wymaga udokumentowania dochodów w wysokości min. 22,5 PLN lub 30 tys. EUR. Oprocentowanie wynosi 2,98 dla kredytów w EUR oraz 5,81 dla złotego. Preferencyjne warunki mogą wynegocjować aktywni klienci banku. Zabezpieczeniem jest kredytowana lub inna nieruchomość.

Raiffeisen Bank Polska

Bank może sfinansować do 90 proc. wartości nieruchomości, której powierzchnia przekracza 150 mkw. Klienci kupujący większe mieszkanie i zaciągający wyższe zobowiązanie automatycznie korzystają z niższych marż. Minimalna marża to 0,95 proc. w złotych i 1,59 proc. w euro. Kredyt na 1,5 mln zł mogą uzyskać osoby o dochodach min. 16,5 tys. zł netto. Zabezpieczenie: hipoteka, ubezpieczenie nieruchomości i ubezpieczenie na życie (jeśli o kredyt wnioskuje jedna osoba).

PKO Bank Polski

Kredyt na 2,25 mln PLN uzyskają osoby o dochodach min. 24,6 tys. PLN (jeden kredytobiorca, kredyt na 30 lat, brak wkładu własnego, zakup mieszkania na rynku pierwotnym). Marża to 1,1 proc. w pierwszym roku kredytowania, w kolejnych 1,35 proc. (przy korzystaniu z konta, karty kredytowej i ubezpieczenia od utraty pracy). Wymagany jest wkład własny 20 proc. lub ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Oprocentowanie kredytu wynosi 6,22 proc. (nie jest wyższe niż w przypadku mniejszej nieruchomości). Zabezpieczenie: zakupiona bądź inna nieruchomość.

Źródło: Home Broker

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Apartament przegrywa z lokatą