Apator pomyśli nad prognozami

opublikowano: 23-11-2017, 22:00

Tegoroczne wydatki inwestycyjne spółki powinny wynieść 50 mln zł. Na podobnym poziomie będą zapewne i przyszłoroczne.

W lutym tego roku Apator, toruński producent aparatury pomiarowej, ogłosił prognozę, zgodnie z którą przychody w 2017 r. miały wynieść 900-950 mln zł, zaś zysk netto 75-80 mln zł. Tego drugiego parametru spółce najpewniej nie uda się jednak zrealizować. Kilka dni temu zarząd zredukował prognozę czystego zysku do 60-65 mln zł. Decyzja związana była z jednorazowymi wydarzeniami, dotyczącymi spółek zależnych Apator Elkomtech i Apator Telemetria oraz aktualizacją wartości zapasów.

NOWY PREZES: Mirosław Klepacki stoi na czele Apatora zaledwie od połowy listopada. Zastąpił Andrzeja Szostaka, który złożył rezygnację z funkcji prezesa.
Fot. ARC

Teraz Apator waha się, czy ogłaszać prognozy na przyszły rok.

— Większość spółek notowanych na warszawskiej giełdzie tego nie robi. My w ostatnich latach nie byliśmy za to nagradzani — mówi Mirosław Klepacki, prezes Apatora.

Decyzja w tej sprawie zapadnie najpewniej, podobnie jak ostatnio, w lutym wraz raportem dotyczącym wyników za ostatni kwartał 2017 r. Po trzech kwartałach przychody grupy sięgnęły prawie 671 mln zł (rok wcześniej było to ok. 607,5 mln zł), zaś skonsolidowany zysk netto wyniósł 45,27 mln zł (przed rokiem 34,59 mln zł). W minionym kwartale spółka odnotowała znaczny (25 proc.). wzrost sprzedaży w segmencie opomiarowania gazu — m.in. dzięki znaczącym dostawom na rynek holenderski i brytyjski — oraz w segmencie opomiarowania wody i ciepła (o 22 proc.) — m.in. dzięki dużemu, wartemu prawie 15 mln zł kontraktowi w Etiopii. Dziś ponad połowa przychodów grupy pochodzi z eksportu. W tym okresie nakłady inwestycyjne spółki (CAPEX) — głównie na wdrożenia nowych produktów, w tym automatyzację i zwiększenie mocy wytwórczych oraz na projekty badawczo-rozwojowe wyniosły 40 mln zł. Od stycznia do września 2016 r. było to 32 mln zł.

— Tegoroczny CAPEX wyniesie zapewne ok. 50 mln zł. Wstępnie zakładamy, że w 2018 r. wydatki inwestycyjne będą na porównywalnym poziomie, być może lekko wzrosną — dodaje Piotr Nowak, członek zarządu ds. finansów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane