Apel o higienę na każdym kroku

opublikowano: 12-03-2020, 22:00

Czyste toalety i biurka, woda i mydło dostępne non stop — to tylko niektóre zalecenia resortu rozwoju i inspekcji sanitarnej dla firm w związku z koronawirusem.

Ministerstwo Rozwoju (MR) przygotowało we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym (GIS) 12 punktów zaleceń sanitarnych dla przedsiębiorców w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wśród nich są rady, o których ostatnio stale mówi się publicznie, czyli: żeby zachować od rozmówcy odległość 1-1,5 m, regularnie i dokładnie myć ręce wodą z mydłem lub je dezynfekować, nie dotykać dłońmi okolic twarzy, a podczas kaszlu i kichania osłaniać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, po czym wyrzucić ją do zamkniętego kosza i umyć ręce. Jednocześnie MR i GIS podkreślają, że nie należy obawiać się zwracania uwagi współpracownikowi i klientom, aby nie kasłali i nie kichali w kierunku innych osób.

Ponadto resort i inspekcja radzą — w miarę możliwości — kontakt z klientami za pomocą urządzeń teleinformatycznych oraz dokonywanie płatności bezgotówkowych i zalecają odpowiednio zadbać o higienę w miejscu pracy, zapewniając przy tym nie tylko zatrudnionym, ale też klientom dostęp do pomieszczeń, w których mogą myć ręce. Powinny się tam znajdować dozowniki z mydłem lub innym płynem odkażającym (regularnie napełniane) oraz instrukcja, jak skutecznie myć ręce.

Firmy powinny także zadbać o czystość i higienę we wszystkich pomieszczeniach. MR i GIS zalecają, aby powierzchnie dotykowe, takie jak biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wyposażenia magazynów oraz urządzenia do przemieszczania wewnętrznego towarów były regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem. Ponadto wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem. I oczywiście należy upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.

— Sprzęt i stanowiska biurowe powinny być regularnie czyszczone i odkażane, naczynia dokładnie myte w gorącej wodzie, a jeśli firma serwuje posiłki, warto zaopatrzyć się w jednorazowe pojemniki dla pracowników. Należy uczulić ich na częste i dokładnie mycie rąk oraz rezygnację z kontaktów przez dotyk, jak również ograniczyć do minimum spotkania w grupach — podpowiada Jagoda Wieczorek, menedżer HR w serwisie kariery InterviewMe.

Serwis ten przeprowadził badanie na temat najbardziej denerwujących aspektów życia biurowego, z którego wynika, że 52 proc. ankietowanych nie akceptuje, gdy ich współpracownicy nie myją rąk po wyjściu z toalety. Natomiast 54 proc. respondentów irytuje się, gdy ich koledzy z pracy przychodzą do firmy przeziębieni. Przy okazji ankiety dowiadujemy się, że 53 proc. badanych nie znosi, gdy ktoś ze współpracowników pożycza sobie kubek należący do innej osoby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane