Aplikacje Krytyczne straciły Figurę

opublikowano: 06-03-2018, 22:00

Najbardziej zasiedziały menedżer spółki powołanej do informatyzacji służb skarbowych odszedł z zarządu.

Z pracą w powołanych przez ministra finansów Aplikacjach Krytycznych pożegnał się członek zarządu z najdłuższym stażem — Tomasz Figura, menedżer IT z wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej (m.in. eService, Inteligo, PKO BP). Wygląda na to, że poniedziałkowa dymisja kończy okres intensywnych zmian w spółce — z informacji „PB” wynika, że zarząd ma działać w trzyosobowym składzie. W październiku po ponadpółrocznym okresie bezkrólewia rada nadzorcza wybrała na prezesa Piotra Towarka. Zastąpił Piotra Kocińskiego, który był szefem Aplikacji Krytycznych do marca 2017 r. W minionym roku zarząd spółki opuścił też Ryszard Hordyński, który był pełnomocnikiem ministra finansów ds. IT. W jego miejsce wiceprezesem został nowy pełnomocnik — Przemysław Koch. Z zarządem pożegnał się też Krzysztof Komorowski, a z końcem maja — Krzysztof Dyki, obecny członek zarządu ZUS ds. IT. Zasiliła go natomiast Elżbieta Skatulska, która pełni funkcję wiceprezesa ds. finansowych.

Minister finansów podpisał akt założycielski Aplikacji Krytycznych w połowie 2016 r. Spółka powstała z myślą o informatyzacji skarbówki. Ma dostarczać aplikacje teleinformatyczne, które umożliwią m.in. szybką identyfikację tzw. znikających podatników, co pozwoli wyeliminować tzw. karuzele vatowskie. W minionym roku resort finansów, administracja skarbowa i spółka zorganizowały konkurs MinFinTech pod hasłem „Zostań Vatmanem”. Najlepsi programiści i informatycy mieli otrzymać propozycje pracy.

W sierpniu 2017 r. Aplikacje Krytyczne zakończyły swoje największe zlecenie na rzecz ministerstwa — JPK Analizator. Służy do automatycznej analizy i weryfikacji danych zawartych w Repozytorium JPK z danymi z deklaracji VAT, a także informacjami o podmiotach stanowiących potencjalne zagrożenie dla systemu podatkowego. © Ⓟ

150 tys. Taką nagrodę do podziału oraz tytuły Vatmanów otrzymali laureaci konkursu MinFinTech. Z informacji „PB” wynika, że Aplikacjom Krytycznym udało się zatrudnić siedmiu informatyków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy