Aplikacje, które ratują życie

opublikowano: 18-04-2012, 00:00

Wykrywacz min w komórce, aplikacja dla epileptyków, interaktywna rehabilitacja — to pomysły młodych programistów.

Armed z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie wygrał w krajowym finale konkursu ImagineCup 2012, organizowanego od 10 lat przez Microsoft Polska, a od pięciu we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego (IWP) i pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki. Mundurowi będą reprezentowali Polskę na finale światowym, który odbędzie się w lipcu w Sydney w Australii. Triumfatorzy zaprezentowali system Saper na Windows Phone, który wykrywa miny lub niewypały. Dzięki połączeniu z GPS niebezpieczeństwo jest lokalizowane na mapie, a odpowiednie służby zawiadomione. Zidentyfikowanie groźnego obiektu jest możliwe dzięki analizie zmian w polu magnetycznym przy użyciu magnetometru w telefonie. Innowacja wykorzystuje rozwiązania chmurowe — Windows Azure. Zespół przetestował już aplikację w realnych warunkach na poligonie.

— Do lipca czeka nas jeszcze dużo pracy nad doskonaleniem naszego rozwiązania konkursowego, ale jesteśmy na to gotowi. Mamy nadzieję, że to zaprocentuje w Sydney i projekt Saper zostanie doceniony — mówi st. szer. pchor. Jakub Kędzior z zespołu Armed z WAT.

Na drugim miejscu uplasował się inny zespół z WAT — The InnoWATors, który zaprezentowałprojekt Sense. Jest to aplikacja na smartfona, która pomaga epileptykom. Wysyła sygnał (do zdefiniowanej uprzednio listy odbiorców, np. rodziny) o ataku choroby, a nawet instruuje świadka takiej sytuacji (osobę, którą wybiera z tłumu), jak pomóc choremu zanim dotrze ekipa medyczna. Trzecie miejsce zajął zespół Flexify z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za projekt Kinesio Studio, czyli zestaw interaktywnych ćwiczeń do rehabilitacji dzieci, którym towarzyszy gra komputerowa. Jednak do sterowania nie używa się klawiatury czy myszy, a piłki rehabilitacyjna, na której trzeba wykonać określone ćwiczenia.

— Jestem pod ogromnym wrażeniem wszystkich finałowych projektów. Polscy studenci po raz kolejny udowodnili, że mają talent, umiejętności i potrafią ciężko pracować.

Trzeba im pomóc rozwijać zdolności i pasje — wskazuje Dariusz Piotrowski, dyrektor działu developer & platform group w polskim oddziale Microsoftu. Również Beata Bochińska, prezes IWP i członek jury, nie ma wątpliwości, że trzeba wspierać młodych zdolnych.

— Dwie trzecie polskiego PKB tworzy sektor usług. Nic dziwnego, że projektowanie nowoczesnych usług i pozytywnych doświadczeń odbiorcy jest dla naszego instytutu najważniejszą dziedziną konsultingu. Dlatego właśnie współorganizujemy konkurs ImagineCup, wspierając studentów o największym potencjale i talentach w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań. Tylko połączenie branż: kreatywnej, związanej z kompleksowym projektowaniem usług, i IT ma szansę dać nam nowe, potrzebne konsumentowi przyszłości aplikacje, które będą mogły powalczyć na międzynarodowym rynku — podkreśla prezes Bochińska.

Technologiczna olimpiada

ImagineCup to organizowane od 2002 r. przez Microsoft zawody informatyczne dla studentów z całego świata, nazywane technologiczną olimpiadą. Nasi zawodnicy pojawiają się na tej imprezie od 2005 r. Już 21 razy stawali na podium. Fantastyczne dla Polski były finały w Egipcie w 2009 r. i w USA w 2011 r. — w każdym nasze drużyny zdobyły trzy miejsca na podium. Ale jeszcze lepiej było w 2010 r., gdy nasz kraj gościł uczestników międzynarodowego finału — wtedy polskie zespoły zdobyły aż pięć nagród.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu