Aplikacje wspomagające księgowego

opublikowano: 04-06-2014, 00:00

Za sprawą IT pełne dokumentów segregatory i papierowe faktury odchodzą w przeszłość.

Dzięki technologii efektywność księgowych wzrosła w takim samym stopniu, co budowlańców, gdy z łopat przerzucili się na koparki — uważa Sergiusz Prokurat, polski ekonomista, autor książki „Work 2.0: nowhere to hide”.

Zobacz więcej

W SIECI: Rozwiązania IT dla księgowości to nie tylko oprogramowanie instalowane na komputerach, lecz coraz częściej aplikacje i rozwiązania on-line — mówi Paweł Kacperek, prezes Lokalizacja.info. Fot. Marek Wiśniewski

Prawdziwość tych słów potwierdzają w Eldorado, koszalińskiej firmie z branży ogrodniczej. Przedsiębiorstwo korzysta m.in. z Rewizora nexo PRO — oprogramowania spółki InsERT, usprawniającego księgowość i obsługę klienta.

— System spełnił nasze oczekiwania wynikające z wymagań ustawowych i biznesowych. Jego atutem jest m.in. rozbudowany schematu dekretacji, wedle którego zapisujemy dokumenty w księgach rachunkowych — informuje Aleksandra Dziubińska, księgowa w Eldorado.

Program pozwala na wymianę danych między biurem rachunkowym a jego klientami przez internet. Dzięki temu księgowanie dokumentów pochodzących z systemu sprzedażowego firmy InsERT, o nazwie Subiekt nexo, jest znacznie szybsze.

— Komunikacja biuro — klient odbywa się za pomocą rozwiązań chmurowych, które zapewniająduże bezpieczeństwo danych. Internet i cloud computing wykorzystywane są też do aktualizacji programu, dzięki czemu księgowi mają pewność, że zawsze pracują na najnowszej wersji aplikacji — podkreśla Jarosław Szawlis, prezes InsERT.

Korzyści z połączenia księgowości i cloud computingu dostrzegła także firma Tax Care, tworząca rozwiązania finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jej zarząd nie chce, by księgowość nadal kojarzyła się z tonami dokumentów i papierowymi fakturami. Dlatego umożliwił klientom magazynowanie i przetwarzanie danych w chmurze oraz dostęp do nich w internecie i za pomocą urządzeń mobilnych.

— Wyobraźmy sobie, że tankujemy benzynę i zamiast podawania danych do faktury, czekania na papierowy wydruk i przekazywania go księgowej, przykładamy telefon do czytnika, a cały proces jest zautomatyzowany — faktura natychmiast trafia do chmury i wszystkich właściwych adresatów, łącznie z urzędami i naszą księgowością. Oto księgowość na miarę XXI wieku — mówi Adam Głos, prezes Tax Care.

Księgowość się zmienia choćby za sprawą takich usług jak mobiParking, która umożliwia regulowanie należności za postój w strefach płatnego parkowania w niemal 30 miastach Polski. Dzięki temu narzędziu do działu księgowości nie trafiają już tysiące kwitków parkingowych, lecz przychodzi zbiorcza faktura uwzględniająca opłaty wniesione przez wszystkich pracowników. Innym ułatwieniem są aplikacje do zamawiania taksówek, np. mytaxi, która pozwala zapłacić za jazdę przy pomocy smartfona. Z punktu widzenia księgowego ważniejsze jest to, że raz w miesiącu otrzyma zbiorczą fakturę, uwzględniającą wszystkie przejazdy.

— Dzięki takim aplikacjom można także kupić bilety komunikacji miejskiej, kolejowe czy lotnicze, czyli prawie wszystkie koszty związane z podróżami służbowymi można rozliczać bezgotówkowo — zachwala Paweł Kacperek, prezes Lokalizacja.info.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu