Apple podgryzł Samsunga

opublikowano: 17-05-2012, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

To nie był udany dzień dla akcjonariuszy Samsunga. Kurs walorów południowokoreańskiego producenta elektroniki na finiszu stracił 6,2 proc., notując największą przecenę od października 2008 r. W efekcie wartość rynkowa giganta tylko w jeden dzień skurczyła się o 10 mld USD.

Bolesna korekta to wynik działań amerykańskiego konkurenta, słynnego Apple’a. Popularne „jabłuszko” zdecydowało bowiem złożyć ogromne zamówienia na układy scalone u borykającej się z problemami japońskiej Elpida Memory.

Tę decyzję należy traktować jako kolejny element wojny pomiędzy Apple’a i Samsungiem, toczącej się zarówno na polu patentów, jak i zarzutów o kradzież technologii. W kultowych iPhone’ach Apple’a można było znaleźć do tej pory sporo chipów koreańskich producentów, w tym ekrany dotykowe. Z danych Bloomberga wynika, że zamówienia Apple’a mają 7,6-procentowy udział w przychodach Samsunga.

Zainteresowanie przejęciem Elpidy, która 27 lutego złożyła wniosek o ochronę przed upadłością po pięciu kolejnych kwartałach strat, wyraża z kolei amerykański Micron Technology. Taka fuzja, zdaniem ekspertów, mogłaby poważnie zagrozić interesom Samsunga. Do wtorku akcje koncernu były na 24-procentowym plusie, licząc od początku roku. Po pierwszym kwartale spółka stała się największym na świecie producentem telefonów komórkowych, detronizując fińską Nokię, zajmującą pozycję lidera od 1989 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy