Aprecjacja złotego wyhamowała

Anna Wrzesińska
opublikowano: 15-04-2011, 11:11
Obserwuj w MójPB:

Na rynku walutowym sytuacja pozostaje dość stabilna. Waluta amerykańska pozostaje pod lekką presją sprzedających. Indeks dolarowy po raz koleiny w kwietniu ustanowił nowe minimum. Pomimo niepokojących doniesień z Grecji waluta europejska ma się dość dobrze. EUR/USD handlowany jest tuż poniżej strefy oporu w rejonie 1,45-1,4520, której ewentualne przełamanie otworzy drogę do dalszych wzrostów na tej parze. Złoty wyhamował umacnianie się, co jest spowodowane bliskością istotnych oporów technicznych.

Dzisiaj zostaną opublikowane raporty kwartalne kolejnych spółek, z czego najważniejszy będzie dotyczył Bank of America. Oczekuje się, że wypracował w I kwartale 0,27 USD zysku na akcję. Lepsze od prognoz wyniki mogłyby przyczynić się do polepszenia nastrojów na rynkach akcji. Z kolei gorszy odczyt może rozbudzić pesymizm wśród inwestorów co do przyszłotygodniowych raportów spółek. Na dziś zaplanowane są również dane nt. inflacji w strefie euro i USA oraz napływie kapitałów. Na klimacie inwestycyjnych może w szczególności zaważyć odczyt indeksu NY Empire State, a także indeksu nastroju Michigan.

EUR/PLN

Polska waluta wyhamowała aprecjację, co może być spowodowane bliskością istotnego wsparcia na euro złotym na poziomie 3,9407 (61,8 proc. Fibo). W przypadku utrzymania się gorszych nastrojów wśród inwestorów na rynkach akcji, możemy mieć do czynienia z korektą na eurozłotym. Jak na razie, kurs euro do złotego znajduje się blisko wsparcia, co może w przypadku pozytywnych bodźców zza granicy przynieść próbę ustanowienia nowego minimum. Najbliższym oporem pozostaje górne ograniczenie kanału spadkowego przebiegające obecnie w rejonie 3,97.

EUR/USD

Długoterminowa perspektywa dla eurodolara w dalszym ciągu pozostaje prowzrostowa. Para ma jednak jak na razie trudności z pokonaniem oporu wynikającego z nagromadzenia się kilku maksimów lokalnych w rejonie 1,4520. Kluczowe dla dalszych losów euro w czasie sesji europejskiej mogą okazać się dane na temat inflacji CPI. Wyższy odczyt powinien przyczynić się do kontynuacji wzrostów. W innym przypadku możemy mieć do czynienia z korektą. Obecnie sytuacja na wykresie dziennym wskazuje, że jesteśmy w piątej podfali fali trzeciej, co powinno przynieść wkrótce jakiś większy ruch korekcyjny przed kontynuacją wzrostów na tej parze. Istotnym wsparciem pozostają okolice 1,4330.

GBP/USD

Wczorajszy zakres ruchów na GBP/USD był dość ograniczony i nie wniósł nic nowego z technicznego punktu widzenia. Aktualne wsparcie znajduje się na poziomie 1,6240, gdzie przebiega zniesienia 38,2 proc. całości ostatniej fali wzrostowej z poziomu 1,5934. Opór na poziomie 1,6420 wynika z górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań. Większych ruchów na tej parze spodziewamy się podczas sesji amerykańskiej.

USD/PY

Korekta na dolarjenie trwa. Para zbliża się w dość wolnym tempie w okolice strefy wsparcia 82,00-82,50.  Pogorszenie nastrojów na rynkach światowych sprzyjało aprecjacji japońskiej waluty. Ponadto opublikowane dziś dane na temat produkcji przemysłowej w lutym były dużo lepsze niż oczekiwano, co mogło być dodatkowym wsparciem dla USD/PY. Nieco niższe poziomy cenowe na tej parze mogą być dobrą okazja do wznawiania długich pozycji na te parze. Najbliższy opór to rejon 84,20. 

Anna Wrzesińska
DM IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska

Polecane