Apteki mają coraz wyższe marże

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 19-07-2005, 00:00

Wartość rynku aptecznego przekroczyła 9 mld zł, ale wzrost sprzedaży był mniejszy niż na koniec pierwszego półrocza 2004.

Między styczniem a czerwcem sprzedaż leków w aptekach wzrosła o 3,5 proc. Wzrost był mniejszy niż w tym samym okresie 2004 roku, kiedy sprzedaż podskoczyła o 3,8 proc., ale wyższa była wartość sprzedanych leków — ponad 9 mld zł w porównaniu z 8,76 mld zł rok temu.

— Największy wzrost w tym okresie, o 4,2 proc., zanotowały leki refundowane. W 2004 r. w tym samym czasie ta kategoria wzrosła zaledwie o 1,9 proc. Przełomowy był czerwiec. W tym miesiącu sprzedaż leków była znacznie wyższa nie tylko w porównaniu z poprzednim rokiem, ale także z innymi miesiącami w tym roku, kiedy wartość sprzedaży tych preparatów nie przekraczała średnio 750 mln zł. W czerwcu sięgnęła 822 mln zł, czyli była o ponad 12 proc. większa — mówi Cezary Brzozowski z PharmaExpert, firmy badającej rynek leków.

Inne leki nie sprzedawały się aż tak dobrze. W II kwartale mniejszy wzrost (3,2 proc.) niż w pierwszych trzech miesiącach (4,6 proc.) zanotowała sprzedaż preparatów bez recepty.

— W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrost ich sprzedaży, chociaż istotny, był jednak w całym półroczu wolniejszy. Bardzo niewielki wzrost notuje też sprzedaż leków pełnopłatnych — dodaje Cezary Brzozowski.

Jego zdaniem, wzrost sprzedaży leków refundowanych nakręcają oferty promocyjne, takie jak leki za grosz itp. Bardzo szybko odczuje to budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, bo wydatki na refundacje gwałtownie rosną. Do końca czerwca na dopłaty do leków przeznaczono 2,93 mld zł, czyli o 1,7 proc. więcej niż rok temu.

— Największy skok widać w wynikach czerwca, kiedy koszt refundacji sięgnął 530 mln zł, co oznacza, że był aż o 12,8 proc. wyższy niż zaledwie miesiąc wcześniej —uważa przedstawiciel PharmaExpert.

To, co może martwić NFZ, cieszy aptekarzy. Marża apteczna wykazuje stałą tendencję do wzrostu. Tylko na lekach refundowanych w I kwartale marża wyniosła 15 proc., w II kwartale — 15,3 proc. (r/r), a w całym półroczu było to 19,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Apteki mają coraz wyższe marże