Czytasz dzięki

Arabia Saudyjska ma największy deficyt w historii

opublikowano: 28-12-2015, 15:47

Arabia Saudyjska poinformowała, że prognozowany deficyt budżetu w 2016 r. wyniesie 87 mld USD, a wszystko z powodu rekordowo niskich cen ropy, będącej głównych źródłem przychodu królestwa, podaje AP.

W mijającym roku saudyjski rząd sięgał do rezerw walutowych, by pokryć różnice pomiędzy wydatkami i przychodami. W przyszłym - konieczne będą cięcia budżetowe.

ropa
Zobacz więcej

ropa fot. Bloomberg

Słynąca z rozrzutności pustynna gospodarka po raz pierwszy w historii musi zmierzyć się z tak dużym deficytem. W związku z nadzwyczajną sytuacją rząd kraju zwołał konferencję prasową, na której poinformował dziennikarzy o planowanych oszczędnościach w 2016 roku.

Rząd prognozuje, że przyszłoroczne wydatki budżetowe wyniosą 224 mld USD przy przychodach na poziomie 137 mld USD. Pozwoli to obniżyć największa dziurę budżetową w historii tego kraju, która w tym roku sięgnęła ponad 97 mld USD.

Trudna sytuację w finansach państwa jest wynikiem drastycznych przecen na rynku ropy. W ciągu ostatnich dwóch lat cena jednej baryłki czarnego złota spadła prawie o dwie trzecie.

Ropa odpowiada za około 80 proc. dochodów budżetu Arabii Saudyjskiej.

W poniedziałek za baryłkę ropy naftowej na nowojorskiej giełdzie trzeba było zapłacić 37,46 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, AR

Polecane