Arabia Saudyjska obniża ceny ropy dla wrześniowych dostaw

Państwowy koncern Saudi Arabian Oil obniżył miesięczne ceny na większości rynków, ponieważ największy na świecie eksporter ropy zwiększa podaż w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów.

Saudi Aramco, jak powszechnie nazywany jest największy koncern paliwowy w Arabii Saudyjskiej obniżyło ceny na wrzesień dla wszystkich klas i gatunków ropy dostarczanej do Azji, największego rynku. Aramco ustaliło premię za arabską ropę naftową dla Azji na 1,20 USD za baryłkę powyżej benchmarku. Zmniejszenie o 70 centów ceny dla Arab Light było drugim z kolei miesięcznym cięciem dla tego gatunku surowca i było o 10 centów głębsze niż mediana prognoz analityków ankietowanych przez agencję Blommberga. 

Zobacz więcej

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco fot. Bloomberg

Organizacja  Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zwiększyła produkcję w lipcu, na co wpływ miała niemal rekordowa produkcja z Arabii Saudyjskiej, podczas gdy Rosja odnotowała wydobycie nie widziane od czasu, gdy dołączyła do kartelu wspomagając go w celu skoordynowanych globalnych cięć produkcji surowca. 

OPEC i jego partnerzy zgodzili się w czerwcu na zwiększenie produkcji, a saudyjscy i rosyjscy ministrowie energetyczni twierdzą, że dzięki porozumieniu na rynek dotrze około 1 miliona baryłek ropy dziennie więcej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Arabia Saudyjska obniża ceny ropy dla wrześniowych dostaw