Arabia Saudyjska obniża ceny ropy dla wrześniowych dostaw

opublikowano: 02-08-2018, 16:32

Państwowy koncern Saudi Arabian Oil obniżył miesięczne ceny na większości rynków, ponieważ największy na świecie eksporter ropy zwiększa podaż w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów.

Saudi Aramco, jak powszechnie nazywany jest największy koncern paliwowy w Arabii Saudyjskiej obniżyło ceny na wrzesień dla wszystkich klas i gatunków ropy dostarczanej do Azji, największego rynku. Aramco ustaliło premię za arabską ropę naftową dla Azji na 1,20 USD za baryłkę powyżej benchmarku. Zmniejszenie o 70 centów ceny dla Arab Light było drugim z kolei miesięcznym cięciem dla tego gatunku surowca i było o 10 centów głębsze niż mediana prognoz analityków ankietowanych przez agencję Blommberga. 

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco
Zobacz więcej

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco fot. Bloomberg

Organizacja  Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zwiększyła produkcję w lipcu, na co wpływ miała niemal rekordowa produkcja z Arabii Saudyjskiej, podczas gdy Rosja odnotowała wydobycie nie widziane od czasu, gdy dołączyła do kartelu wspomagając go w celu skoordynowanych globalnych cięć produkcji surowca. 

OPEC i jego partnerzy zgodzili się w czerwcu na zwiększenie produkcji, a saudyjscy i rosyjscy ministrowie energetyczni twierdzą, że dzięki porozumieniu na rynek dotrze około 1 miliona baryłek ropy dziennie więcej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu