Arabia Saudyjska oskarża Iran o ataki na instalacje naftowe

opublikowano: 16-05-2019, 12:12

Wiceminister obrony, książę Khalid ibn Salman oskarżył Iran, że polecił jemeńskim rebeliantom zaatakowanie saudyjskich instalacji naftowych.

Książę, który jest bratem rządzącego de facto krajem Mohammeda ibn Salmana napisał na Twitterze, że atak inspirowanych przez Iran rebeliantów z plemienia Huti podkopuje polityczne wysiłki mające na celu zmniejszenie napięcia w Zatoce Perskiej.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Terrorystyczne akty, zlecone przez reżim w Teheranie, a przeprowadzone przez Huti, zaciskają pętlę wokół prowadzonych politycznych działań – głosi wpis saudyjskiego wiceministra obrony.

Khalid ibn Salman podkreślił, że Huti są „zaledwie narzędziem reżimu Iranu wykorzystywanego w jego planie ekspansji w regionie”.

Niedawno doszło do ataku dronów na dwie stacje pomp obsługujące rurociąg, którym saudyjska ropa trafia ze złóż do portu na zachodzie kraju.

Ropa naftowa nadal drożeje w czwartek. Kurs baryłki ropy WTI z czerwcowych kontraktów rośnie o 0,5 proc. do 62,31 USD. Globalny benchmark, ropa Brent z lipcowych kontraktów, drożeje o 0,2 proc. do 71,91 USD.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu