Arabski Idol zjednoczył Palestyńczyków

AD, CNN, alarabiya.net
opublikowano: 25-06-2013, 10:07

Zwycięzcą tegorocznej edycji Arabskiego Idola został nieoczekiwanie Mohammed Asaf - młody Palestyńczyk z obozu dla uchodźców w Strefie Gazy . Agencja ONZ UNRWA już ogłosiła go "ambasadorem pokoju".

Polacy ciągle pamiętają polskie edycje popularnego talent show, ale jego arabska edycja to coś zdecydowanie innego właśnie z uwagi na kontekst. Choć Arabskiego Idola emituje libijska telewizja MBC, zgłaszają się do niego młodzi ludzie z całego arabskiego świata, zwłaszcza z Libii, Egiptu, Syrii, Palestyny.  Głosowanie nad najlepszym wykonawcą automatycznie nabiera więc także kontekstu polityczno-religijnego. Komentatorzy podkreślają jednak, że to jedna z nielicznych okazji, gdzie tak różne światy mogą się spotkać ponad podziałami.

Zobacz więcej

Mohamed Asaf podczas występu w Arabskim Idolu (FOT. YouTube.com)

- Głosujemy tu nie na narodowość, nie na wyznanie, nie na poglądy polityczne, lecz na najlepszy głos i osobowość muzyczną - mówił w rozmowie z CNN jeszcze przed wynikiem finału Egipcjanin Ahmad Jamal, jeden z trójki finalistów Arabskiego Idola. I mimo, że stała za nim murem 80-milionowa publiczność z Egiptu, został pokonany w głosowaniu SMS-wym przez niepozornego rywala z palestyńskiego obozu dla uchodźców, który podbił serca ludzi z różnych politycznych światów.

Mohammed Asaf ma zaledwie 23 lata, świetny głos, urodę, sympatyczną aparycję i trudne dzieciństwo spędzone w obozie Khan Yunis w Strefie Gazy. Nie uczył się śpiewać, a szlify wokalne zdobywał jedynie podczas palestyńskich wesel i prywatek u znajomych. Podczas występów w Arabskim Idolu śpiewał ludowe i narodowe pieśni palestyńskie. Zaraz po zwycięskim finale szaleje za nim cała podzielona politycznie Palestyna, a uwielbienie dla jego talentu porównywane jest do uwielbienia, jakie wzbudzał zmarły w 2004 roku prezydent Yasser Arafat.

Agencja ONZ UNRWA (Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) ogłosiła go nawet  "ambasadorem pokoju na Bliskim Wschodzie", zaś prezydent Palestyny Mahmood Abbas proponuje mu posadę w dyplomacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, CNN, alarabiya.net

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu