Aramco deklaruje 68 mld USD zysku po 9 miesiącach

opublikowano: 29-10-2019, 13:07

Saudi Aramco poinformowało doradców przy pierwotnej ofercie publicznej akcji (IPO), że po dziewięciu miesiącach tego roku osiągnęło już 68 mld USD zysku netto, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Wynik nie został podany audytowi, ale może potwierdzać iż saudyjski koncern naftowy nie ma równej pod względem zysków spółki na świecie. 68 mld USD to więcej niż roczny zysk Apple, czy zysk największego jak dotąd giełdowego koncernu naftowego, amerykańskiego Exxon Mobil.

Aramco, którego IPO ruszy w niedzielę, a debiut giełdowy nastąpi 11 grudnia, nie podało wyników analogicznego okresu ubiegłego roku. Na początku roku ujawniło, że w całym 2018 roku miało 111 mld USD zysku netto.

Eksperci zwracają uwagę, że w okresie obecnego roku, za który podany został zysk spółki, borykała się ona z jednym z największych kryzysów w swojej historii. We wrześniu rebelianci Huti przeprowadzili atak na instalacje naftowe Aramco, który spowodował spadek wydobycia ropy przez Arabię Saudyjską o prawie połowę. Spółka zdołała jednak w szybkim czasie odtworzyć wydobycie, a bieżące zobowiązania realizowała m.in. z zapasów.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu