Aramco jest już spółką akcyjną

opublikowano: 05-01-2018, 06:43
aktualizacja: 05-01-2018, 06:43

Saudyjski koncern naftowy Aramco zmienił status prawny i jest już spółką akcyjną. To kolejny krok do jego częściowej prywatyzacji, pisze Reuters.

Od 1 stycznia Aramco jest spółką o kapitale 60 mld riali (16 mld USD), podzielonym na 200 mld akcji zwykłych, poinformowały w piątek władze Arabii Saudyjskiej. Rada nadzorcza spółki będzie miała 11 członków i władzę w sprawie decyzji o wprowadzeniu spółki na giełdę krajową, a także zagraniczną. Rząd Arabii Saudyjskiej będzie wskazywał sześciu członków rady, a prawo do zgłaszania swoich kandydatów do rady będzie przysługiwało akcjonariuszom posiadającym więcej niż 0,1 proc. akcji spółki.

Aramco
Zobacz więcej

Aramco fot. Bloomberg

Do sprzedaży ok. 5 proc. akcji Aramco może dojść w tym roku. Będzie to największe IPO w historii. Jego wartość szacuje się na ponad 100 mld USD. Transakcja jest kluczowym elementem planu reform, które mają zmniejszyć zależność Arabii Saudyjskiej od wpływów z eksportu ropy naftowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu