Aramco rozpoczęło ofertę obligacji

opublikowano: 17-11-2020, 08:59

Największy na świecie koncern naftowy rozpoczyna we wtorek ofertę sprzedaży obligacji, które pozwolą mu wypłacić 37,5 mld USD dywidendy za drugie półrocze.

Saudi Aramco wraca na rynek obligacji po nieobecności od kwietnia ubiegłego roku. Państwowy saudyjski koncern naftowy chce pożyczyć pieniądze, bo spadek kursu ropy spowodował zniżkę jego zysku w trzecim kwartale o 45 proc. Spowodowało to, że nie wygenerował dostatecznej gotówki na sfinansowanie dywidendy, która niemal w całości trafia do budżetu borykającego się w rosnącym deficytem.

Aramco sprzedaje obligacje dolarowe o okresie wykupu za 3-, 5-, 10-, 30 i 50 lat, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg. Wstępnie spread sięga od 140 pkt. bazowych ponad dług USA w przypadku papierów krótkoterminowych, do ponad 230 pkt. w przypadku papierów 50-letnich. Wartość oferty szacowana jest na ok. 6 mld USD. W ubiegłym roku była dwa razy większa, a zgłoszony popyt sięgał ponad 100 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane