ArcelorMittal: europejski rynek stali mógł już odbić się od dna

opublikowano: 10-06-2019, 12:09

Największy na świecie producent stali ocenia, że europejski rynek metalu może już mieć najgorsze za sobą.

Choć słaby popyt z branży motoryzacyjne oznacza, że wciąż jest zbyt wcześnie mówić o ożywieniu, to ceny stali w Unii Europejskiej zaczęły w końcu rosnąć, powiedział Geert van Poelvoorde, szef działu wyrobów płaskich w ArcelorMittal w Europie.

Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu, oraz Przemysław Sztuczkowski,
właściciel Cognoru, chcą podziału kontyngentów na stal, zależnego od wskaźników
importowych poszczególnych krajów. Obawiają się, że nie wygrają z
międzynarodowymi firmami rywalizacji o szybkie zakupy.
Wyświetl galerię [1/3]

SPRAWIEDLIWY PODZIAŁ:

Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu, oraz Przemysław Sztuczkowski, właściciel Cognoru, chcą podziału kontyngentów na stal, zależnego od wskaźników importowych poszczególnych krajów. Obawiają się, że nie wygrają z międzynarodowymi firmami rywalizacji o szybkie zakupy. Fot. Bloomberg

W maju koncern ogłosił redukcję mocy produkcyjnych w Europie bo rynek znalazł się pod presją wynikającą z mniejszych dostaw spowodowanych przez amerykańskie cła oraz wyższych kosztów rudy żelaza.

- Jeśli globalna gospodarka pozostanie taka jak obecnie, branża stalowa prawdopodobnie minęła dno – powiedział Poelvoorde. – Naprawdę mam nadzieję, że spadek cen już się zakończył – dodał.

W północnej Europie ceny stali walcowanej na gorąco wzrosły o 15 EUR do 480 EUR za tonę w tygodniu zakończonym 3 czerwca. To największy wzrost od ponad roku.

- Wyższe ceny to obecnie kwestia przetrwania dla branży – powiedział Poelvoorde.

Jego zdaniem, ostatnie zwyżki nie wystarczą, bo ceny wciąż są o 50-60 EUR poniżej ubiegłego roku, a koszty dużo wyższe niż w 2018 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy