Archidiecezja dostała akcje firm z GPW

Ryszard Gromadzki
02-03-2001, 00:00

Archidiecezja dostała akcje firm z GPW

Ministerstwo Skarbu Państwa przekazało Archidiecezji Poznańskiej papiery wartościowe dwóch spółek giełdowych: Okocimia i Cersanitu, o łącznej wartości 1,3 mln zł. To część odszkodowania za przejętą po wojnie przez państwo nieruchomość przy ul. Kochanowskiego 2a w Poznaniu (obecnie mieści się tam komenda Policji).

Do ugody między Archidiecezją Poznańską a Ministerstwem Skarbu Państwa przed Komisją Majątkową doszło po 10-letnim postępowaniu. Chodziło o odszkodowanie za przejęcie przez państwo nieruchomości przy ul. Kochanowskiego 2a, należącą przed wojną właśnie do Archidiecezji Poznańskiej.

— Gdy tylko w polskim ustawodawstwie zaszły zmiany umożliwiające dochodzenie prawa do własności, wszczęliśmy procedurę dotyczącą tej nieruchomości — wyjaśnia ksiądz Henryk Nowak, ekonom Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.

Dwie transze

W następstwie ugody MSP już w maju 2000 roku przesunęło na rachunek Archidiecezji Poznańskiej akcje kilku spółek giełdowych. W ramach tej operacji Archidiecezja zyskała 6,5 tys. akcji Wólczanki, 11,5 tys. akcji Broka, 183 akcje ZPO Bytom, 203 tys. akcji Lubawy i 24 tys. akcji Kopexu. Łączna wartość przekazanych walorów wyniosła wtedy ponad 2,1 mln zł.

W ramach transakcji dokonanej w lutym 2001 roku MSP przekazało na rachunek Archidiecezji 7,5 tys. akcji Okocimia i 60 tys. akcji Cersanitu. W tym wypadku łączna wartość walorów wyniosła 1,3 mln zł. Zarówno MSP, jak i Archidiecezja Poznańska nie skomentowały tego faktu, dlatego nie wiadomo, czy transakcja z lutego jest ostatecznym dopełnieniem ugody z 21 marca 2000 roku, czy też w przyszłości Archidiecezja otrzyma z MSP kolejne transze akcji spółek giełdowych.

— Przedmiotem naszego roszczenia był budynek należący do Kościoła, zajęty bezprawnie przez komunistyczne władze. Cieszę się, że postępowanie w tej sprawie przed Komisją Majątkową zakończyło się pomyślnie — komentuje ksiądz Henryk Nowak.

Dobra cena

Według Adama Henclewskiego, właściciela jednego z największych biur pośrednictwa nieruchomości w Poznaniu, wysokość rekompensaty ustalonej przed Komisją Majątkową odpowiada realnej rynkowej wartości obiektu i pożytków utraconych przez prawowitego właściciela z tytułu użytkowania go przez Policję. W tej części miasta, w której znajduje się nieruchomość należąca przed wojną do Archidiecezji Poznańskiej, ceny kupna 1 mkw. mieszczą się w przedziale od 2,5 do 3,5 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Archidiecezja dostała akcje firm z GPW