Argentyna i Arabia Saudyjska zostały gospodarkami wschodzącymi

opublikowano: 21-06-2018, 06:43
aktualizacja: 21-06-2018, 06:45

MSCI Inc. przyznało status gospodarek wschodzących Argentynie i Arabii Saudyjskiej. Zapowiada to napływ miliardów dolarów na ich rynki akcji.

Argentyna odzyskała status gospodarki wschodzącej, który utraciła w 2009 roku. Morgan Stanley prognozował, że korzystna dla kraju decyzja MSCI Inc. może przełożyć się nawet na 20 proc. wzrostu głównego indeksu argentyńskiego rynku akcji. JP Morgan Chase szacował, że odzyskanie przez Argentynę statusu gospodarki wschodzącej może spowodować napływ nawet 3,8 mld USD na rynek finansowy kraju.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Arabia Saudyjska zmieni status na gospodarkę wschodzącą od czerwca przyszłego roku. Analitycy spodziewają się napływu miliardów dolarów na największy rynek akcji na Bliskim Wschodzie i Afryce. Antoine Maurel, odpowiedzialny za rynki Bliskiego Wschodu, Turcji i Północnej Afryki w HSBC Bank Middle East Ltd. szacuje napływ kapitału na saudyjski rynek akcji na 35 mld USD.

W marcu status gospodarki wschodzącej przyznał Arabii Saudyjskiej FTSE Russell. Mohamad Al Hajj, strateg rynku akcji w EFG-Hermes Holding szacuje, że decyzje FTSE i MSCI przyniosą efekty w postaci napływu kapitału wysokości 30-45 mld USD.

Oczekiwanie na uzyskanie przez Arabię Saudyjską statusu gospodarki wschodzącej przyczyniło się do wzrostu głównego indeksu saudyjskiego rynku akcji o 13 proc. w tym roku. W tym samym czasie MSCI Emerging Markets Index stracił 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu