Argentyna planuje pierwszą od ponad dekady emisję obligacji dolarowych

opublikowano: 20-10-2014, 19:35

Argentyna planuje pozyskać do 1 mld USD ze sprzedaży obligacji denominowanych w dolarach, które mają być zaoferowane jeszcze w tym miesiącu, informuje Bloomberg.

To pierwsza sprzedaż tego typu papierów dłużnych przez ten południowoamerykański kraj od co najmniej dekady.

Buenos Aires
Zobacz więcej

Buenos Aires Bloomberg

Kraj, który nie sprzedał długu na międzynarodowym rynku od rekordowego, sięgającego 95 mld USD bankructwa w 2001 r. zamierza zaoferować dwuletnie lokalne papiery już podczas przetargu zaplanowanego na 213 października.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Gospodarki, obligacje będą denominowane w dolarach, ale ich posiadacze będą rozliczani w peso po oficjalnym kursie wymiany, z roczna stopą rentowności na poziomie 1,75 proc. Sprzedaż papierów ma zakończyć się 28 października.

Papiery mają stanowić formę ochrony przed dewaluacją peso i będą sprzedawane w okresie, kiedy rząd zaostrza kontrolę nad nieformalnym rynkiem walutowym. Argentyńczycy, którzy nie mogą lub nie chcą uzyskać zgody rządu na zakup amerykańskiej waluty płacą za nią na czarnym rynku o 73 proc. więcej niż wynosi oficjalna stawka.

W styczniu rząd w Buenos Aires zdewaluował peso o 19 proc. zaś 17 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga spodziewa się, że do drugiego kwartału 2015 r. wartość argentyńskiej waluty obniży się o dalsze 26 proc. do 11,4 za dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Argentyna planuje pierwszą od ponad dekady emisję obligacji dolarowych