Argentyńczycy kupili rekordową ilość dolarów

opublikowano: 13-09-2018, 19:59

Brak wiary we własną walutę, która straciła w tym roku połowę wartości, spowodował rekordowe zakupy dolara przez Argentyńczyków.

Bank centralny Argentyny poinformował, że tempo zakupów dolarów od stycznia do lipca przez mieszkańców kraju było największe od co najmniej 15 lat. Argentyńczycy kupili 20 mld USD netto. To blisko dwa razy więcej niż w okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2017 roku i ponad dwukrotnie więcej niż łącznie w 2015 i 2016 roku.
Popyt na dolara wywołała przecena argentyńskiego peso.

- Kupujemy dolary jak szaleni – powiedział Marcos Buscaglia z firmy inwestycyjnej Alberdi Partners w Buenos Aires, w przeszłości główny ekonomista ds. Ameryki Łacińskiej w Bank of America Merrill Lynch. - To powoduje, że nasz kraj jest bardzo niestabilny – dodał. 

Jego zdaniem, tak duży wzrost popytu na dolara może oznaczać obawy zapaści gospodarki Argentyny podobnej do tej z 2001 roku kiedy rząd zamroził konta bankowe. Jego zdaniem, takie obawy są przesadne, ale mimo to utrzymują się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu