ARiMR: Od marca wyższe renty strukturalne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-02-2006, 16:34

Od 1 marca wysokość najniższej renty strukturalnej wypłacanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wzrośnie z 1 tys. 181,42 zł do 1 tys. 254,67 zł - poinformowała we wtorek PAP rzecznik prasowy Agencji Iwona Musiał.

Od 1 marca wysokość najniższej renty strukturalnej wypłacanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wzrośnie z 1 tys. 181,42 zł do 1 tys. 254,67 zł - poinformowała we wtorek PAP rzecznik prasowy Agencji Iwona Musiał.

"Zmiana wysokości renty strukturalnej wynika z waloryzacji najniższego świadczenia emerytalnego z 562,58 zł do 597,46 zł. Według obowiązujących przepisów, wysokość renty strukturalnej płaconej przez ARiMR wynosi od 210 do 440 proc. najniższej emerytury. W związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych renty strukturalne zostaną przeliczone według nowych wskaźników" - wyjaśniła Musiał.

Przypomniała, że beneficjenci rent strukturalnych są zwolnieni z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu pobierania renty. Ponadto nie będą wykazywać też dochodów zwolnionych z opodatkowania w rozliczeniach rocznych, a Agencja jest zwolniona z obowiązku wystawiania Informacji PIT-11/8B.

Wypłaty rent strukturalnych realizowane są na podstawie przepisów ustawy z 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR)  oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Renty strukturalne w 80 proc. finansowane są z Sekcji Gwarancji EFOiGR, a w 20 proc. z budżetu państwa.

Zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, renty strukturalne podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ARiMR: Od marca wyższe renty strukturalne