ARiMR ulepszy serwerownię systemu

Mariusz Zielke
19-11-2003, 00:00

Szykują się kolejne zamówienia informatyczne dla systemu IACS. Kto zarobi? Może Softbank.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła przetarg na rozbudowę serwerowni dla systemu IACS, który będzie odpowiadał za realizację dopłat bezpośrednich dla rolników po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Koniec z rozrzutnością?

Tym razem nie zapowiada się na tak duże zamówienia jak w 2002 r., kiedy serwery kosztowały 70 mln zł. Agencja przestała być rozrzutna?

— To przetarg na rozbudowę centralnej serwerowni, by zwiększyć jej moc obliczeniową. Agencja chce zrobić to jak najmniejszym kosztem — mówi osoba zbliżona do przetargu.

Tymczasem ARiMR planowała zakup w 2003 r. tzw. serwerowni zapasowej, która miała być bliźniaczym odbiciem centrum systemu. Zapasowe centra tworzy się dla zabezpieczenia systemu i zapewnienia ciągłości jego działania w razie awarii. Dlatego według planów poprzednich władz ARiMR oba centra miały być identyczne, zbudowane w skali 1:1.

— Stwierdziliśmy, że nie ma potrzeby tworzyć aż tak dużego zapasowego centrum. Na pewno uda nam się zrobić to taniej, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemu — tłumaczy Krzysztof Brdyś, wiceprezes ARiMR.

Będą oszczędności?

Ile uda się zaoszczędzić? Według nieoficjalnych informacji, około 40 mln zł. Rozbudowa serwerowni, w ramach ogłoszonego właśnie przetargu, ma pochłonąć około 15 mln zł. Pytanie, czy w 2004 r. czekają nas kolejne zamówienia sprzętowe, pozostaje jednak otwarte.

Teraz duże szanse na zdobycie kontraktu będzie miał Softbank, który wygrał przetarg na dostawę głównej partii serwerów w 2002 r. Aleksander Lesz, prezes Softbanku, nie ukrywał, że ma chrapkę na tegoroczne zamówienia przy IACS. Tyle tylko że spodziewał się nieco wyższych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARiMR ulepszy serwerownię systemu