ARiMR zamówi kolczyki z wolnej ręki

Cezary Pytlos
opublikowano: 05-09-2002, 00:00

We wrześniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozstrzygnie dwa najważniejsze dla niej przetargi: na kolczyki dla bydła i firmę, która wykona akcję kolczykowania. Oba konkursy budzą emocje. Głównie wśród oferentów.

Konkursy na zakup kolczyków dla bydła i zapasowych igieł do kolczykowania i usługę kolczykowania bydła na terenie całego kraju powinny być rozstrzygnięte w ubiegłym miesiącu. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie ma jednak łatwego życia. Konkursy sparaliżowały m.in. protesty uczestników. Początkowo na dostawcę kolczyków wybrano firmę Uniscala, która zaproponowała 14 mln zł. Jednak na skutek protestu Polnetu wybór trzeba powtórzyć. Z kolei w konkursie na kolczykowanie wpłynęły dwie oferty — Polnetu i Canexpolu, ale — zdaniem ARiMR — nie spełniały wymogów formalnych.

Dlatego właśnie zarząd agencji zdecydował się na rozwiązanie awaryjne i zwrócił się do Urzędu Zamówień Publicznych z wnioskiem o umożliwienie wyboru zwycięzcy w przetargu na kolczyki z wolnej ręki, zaś dla akcji kolczykowania o przeprowadzenie postępowania przetargowego w trybie negocjacji z zachowaniem konkurencji. W tym drugim przypadku zgoda taka już została wydana, na pierwszą decyzję urzędnicy wciąż oczekują.

— Obecnie przygotowywana jest lista firm, które zostaną zaproszone do rokowań w sprawie wykonania usługi kolczykowania bydła na terenie całego kraju wraz z przekazaniem informacji o stadzie dla ARiMR. Gdyby firma nie została wybrana, rozważamy ewentualność podpisywania umów o świadczenie tych usług z około 4 tys. lecznic weterynarii na terenie całego kraju — mówi Aleksander Bentkowski, prezes ARiMR.

Decyzje mają zapaść w przyszłym tygodniu.

— Na pewno koszty nie powinny być wyższe niż 4-4,1 zł, czyli tyle, ile kosztowała usługa kolczykowania prowadzona w ramach programu pilotażowego — uważa Aleksander Bentkowski.

Okazuje się, że kolczykowanie już się rozpoczęło. Akcję prowadzi Krajowa Centrala Hodowli Zwięrząt.

To nie jedyne przetargi, które toczą się obecnie w agencji. Jednym z ważniejszych tegorocznych zadań jest zakup 35 samochodów osobowych i 315 samochodów terenowych. Ten konkurs na razie rozstrzygnięto tylko częściowo. Agencja otrzyma 35 osobowych Fiatów Albea, za które zapłaci 39 tys. za sztukę.

— Z braku satysfakcjonujących ofert zdecydowaliśmy się unieważnić przetarg na auta terenowe — twierdzi Aleksander Bentkowski.

Masowa akcja kolczykowania bydła przewidziana w harmongramie wdrażania unijnego Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt zostanie przeprowadzona od października do grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARiMR zamówi kolczyki z wolnej ręki