Arka dostała zadyszki

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 10-05-2007, 00:00

Już prawie 123 mld zł mają Polacy w funduszach inwestycyjnych. Tylko dlaczego mniej dają Arce?

Już prawie 123 mld zł mają Polacy w funduszach inwestycyjnych. Tylko dlaczego mniej dają Arce?

O 5,6 mld zł wzrosły w kwietniu, według wyliczeń Analiz Online, aktywa funduszy inwestycyjnych. Choć to historycznie czwarty najwyższy wynik, eksperci czują niedosyt.

— To dużo mniejszy wzrost niż w marcu, gdy wzrosły o 9,6 mld zł. Spodziewałem się lepszego wyniku — mówi Grzegorz Raupuk z Analiz Online.

Wczoraj pisaliśmy, że klasyczne fundusze akcji polskich czy zrównoważone powoli przestają Polakom wystarczać. Kwiecień to potwierdził: najdynamiczniej rosły aktywa funduszy alternatywnych (24,7 proc.) i akcji zagranicznych (18,7 proc.). Dzięki temu dwa małe TFI, które oferują właśnie takie fundusze: Investors i Superfund w miesiąc podwoiły aktywa. Fundusze akcyjne urosły o 10,3 proc. a mieszane o 5,2 proc. Klienci wciąż wycofują się z najbezpieczniejszych funduszy: obligacji i rynku pieniężnego. Lubią za to nowości: w kwietniu uruchomiono osiem funduszy i znalazło się w nich 757 mln zł.

Drugi miesiąc z rzędu najwyższym wzrostem może pochwalić się największy gracz na rynku Pioneer Pekao, którego aktywa wzrosły o 995 mln zł. Kampania reklamowa okazuje się więc skuteczna. Na drugim miejscu znalazło się ING z 928 mln zł, a na trzecim PKO (604 mln zł). O 375 mln wzrosły aktywa BZ WBK, co dało mu piąte miejsce. To duża niespodzianka, bo fundusze Arki rosły ostatnio w tempie grubo ponad 1 mld zł miesięcznie i deklasowały konkurencję. BZ WBK nie chciał dla nas skomentować nagłego załamania formy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Arka dostała zadyszki