Arka pokłada nadzieję w RPP. I w Turcji

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 08-02-2013, 00:00

Zarządzający BZ WBK TFI tym większymi są optymistami, im bardziej gołębią widzą Radę Polityki Pieniężnej.

Już dawno to, co wydarzy się na krajowym podwórku, nie miało takiego znaczenia dla prognoz ekspertów. Czy cykl obniżek stóp procentowych zatrzyma się na 3,5 proc., 3, a może nawet na 2 proc. — zastanawiają się zarządzający funduszami Arka BZ WBK. W scenariuszu bazowym przyjmują, że będzie to 3 proc. (po decyzji w środę stopa referencyjna NBP to 3,75 proc.). „Tyle jest zdyskontowane” — twierdzą specjaliści.

Jak dodają, jeśli rada nie sprosta oczekiwaniom rynków, ceny obligacji, a tym samym wyniki funduszy inwestujących w te instrumenty będą słabe. Jeśli jednak stopy mocno spadną i na niskim poziomie utrzymają się dłużej, ubiegłoroczna hossa na papierach skarbowych będzie kontynuowana — zagrożeniem są jednak ewentualne problemy z realizacją budżetu, przez które inwestorzy zagraniczni mogą przestać postrzegać nasz kraj jako obarczony względnie małym ryzykiem. Tańszy pieniądz powinien też wspierać wyceny akcji, choć tu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Notowania papierów poszły już w górę, a perspektywy się pogorszyły.

Zyski firm zaczną rosnąć dopiero w przyszłym roku, co będzie dyskontowane przez inwestorów zapewne dopiero w drugiej połowie 2013. W scenariuszu podstawowym, czyli przy stopie procentowej na poziomie 3 proc., spadku zysków średnio o 2 proc. w tym i wzroście o 8 proc. w przyszłym roku WIG zyska do końca grudnia 9 proc. W wariancie bardziej optymistycznym WIG może urosnąć o 21 proc., a pesymistycznym — spaść o 7 proc. Zarządzający Arki wciąż wierzą w dobrą passę giełdy w Istambule, dzięki której flagowy fundusz Arka Akcji Tureckich zasłużył na miano Funduszu Roku 2012 w ocenie „PB”, mimo że ten rok nie będziejuż tak spektakularny jak ubiegły, kiedy udało się zarobić prawie 50 proc. Katarzyna Dąbrowska, zarządzająca subfunduszem, uważa, że największym atutem Turcji jest młode społeczeństwo i wysoki przyrost naturalny — średnia wieku wynosi tam 28 lat, podczas gdy w Unii jest to 40 lat — obciążenie budżetu w związku ze świadczeniami emerytalnymi jest więc znacznie mniejsze.

Plusem jest również stabilna sytuacja polityczna — od dekady rządzi ta sama partia — i położenie geograficzne między Europą, Azją i Afryką. Wprawdzie można by uznać je za trudne, ale jak podkreśla Katarzyna Dąbrowska — Turcja umiejętnie zacieśnia relacje w regionie i stara się być w nim liderem, przede wszystkim przez zwiększanie eksportu. MFW prognozuje, że turecka gospodarka będzie się rozwijała w ciągu najbliższych pięciu lat średniorocznie o ponad 4 proc. Starania rządu tureckiego doceniła w ubiegłym roku agencja Fitch, podnosząc jej rating inwestycyjny. W tym roku oczekiwane jest podniesienie ratingu przez Moody’s. Wiarygodność kraju więc rośnie, a BZ WBK TFI ma nadzieję, że nadal będzie w nim zarabiać.

9 proc. O tyle w scenariuszu podstawowym urośnie WIG do końca roku — uważają zarządzający funduszami Arki.

21 proc. Na taką zwyżkę będzie można liczyć, jeśli RPP zetnie stopę referencyjną do 2 proc.

7 proc. A o tyle może spaść WIG, jeśli władze monetarne nie będą skore to obniżania ceny pieniądza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu