Armia oszczędza na systemie aukcji

GRA
opublikowano: 23-09-2010, 00:00

Dzięki stosowaniu aukcji elektronicznych armia zaoszczędziła w tym roku 102 mln zł. Policja też je sobie ceni.

Dzięki stosowaniu aukcji elektronicznych armia zaoszczędziła w tym roku 102 mln zł. Policja też je sobie ceni.

Państwowe instytucje chętnie korzystają z systemu aukcji elektronicznych. Wśród nich jest armia. Zadowolona z dotychczasowych efektów rozpisała właśnie przetarg na dostawę odpowiedniego systemu na następne trzy lata. Chętni mogą się zgłaszać do połowy października do Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych Ministerstwa Obrony Narodowej (MON).

— Obecnie korzystamy z systemu aukcji elektronicznych oferowanego przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Dotychczasowa umowa kończy się w tym roku, stąd decyzja o przetargu — mówi Paweł Mączka z departamentu.

Poprzednia trzyletnia umowa miała wartość około 500 tys. zł. Teraz MON precyzuje jedynie, że wartość zamówienia przekracza 125 tys. EUR.

Warto inwestować takie kwoty, bo system daje spore oszczędności.

— W 2008 r., dzięki stosowaniu aukcji i licytacji elektronicznych, zaoszczędziliśmy 22,5 mln zł. W 2009 r., w którym ze względu na kryzys realizowaliśmy mało zamówień, oszczędności wyniosły 1,5 mln zł. Natomiast ten rok zapowiada się rekordowo. Do dziś oszczędności sięgnęły 102,5 mln zł, ale to zasługa głównie przetargu na bezzałogowe statki rozpoznawcze. W wyniku aukcji cena spadła o ponad 55 mln zł — wylicza Paweł Mączka.

Na czym polega aukcja elektroniczna? To etap procedury przetargowej, w której oferenci przez określony czas licytują między sobą cenę wykonania danej usługi, sukcesywnie tę cenę obniżając. Potrzebna jest do tego platforma elektroniczna. A jak liczyć oszczędności? Porównując ostateczną cenę uzyskaną w wyniku licytacji z najniższą z cen zaproponowanych przez dostawców w pierwotnych ofertach.

Z aukcji elektronicznych szeroko korzysta też policja. I też chwali się oszczędnościami. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że dzięki przeprowadzeniu 10 aukcji w samym pierwszym kwartale udało się zaoszczędzić 6,3 mln zł brutto.

55

mln zł Na tyle wojsko szacuje oszczędności uzyskane dzięki aukcji elektronicznej w przetargu na bezzałogowe statki rozpoznawcze...

102,5

mln zł ...a tyle zaoszczędzi armia w całym 2010 r. dzięki stosowaniu aukcji elektronicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu