ARP inwestuje w energetykę

[KAP]
opublikowano: 08-03-2012, 00:00

Państwowa agencja wesprze budowę megafabryki wież wiatrowych. To pierwszy krok do wsparcia małych firm.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przez lata była ratownikiem polskiego przemysłu. Dziś resort skarbu stawia przed nią nowe cele — wspieranie inwestycji i innowacyjnych przedsięwzięć. ARP ma sporo do zrobienia, zwłaszcza w energetyce. Planuje mocno zaangażować się w produkcję dla sektora offshore (morskie górnictwo i energetyka).

Dziś państwowa firma organizuje spotkanie dotyczące budowy fabryki wież wiatrowych na terenie szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Projekt jest wstępnie szacowany na 250 mln zł. Zaproszeni są m.in. wiceszefowie resortów: skarbu, gospodarki, transportu i zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.

— Planowane jest spotkanie z zainteresowanym inwestycją zagranicznym inwestorem. Jeśli przebiegnie pomyślnie, wkrótce podpiszemy z nim umowę — mówi Wojciech Dąbrowski, prezes ARP.

Nazwy partnera nie ujawnia. „PB” udało się jednak ustalić, że chodzi o niemiecką spółkę Bilfinger Berger, specjalizującą się m.in. w budownictwie energetycznym i dostawie urządzeń dla tego sektora. W budowie nowej fabryki uczestniczyć będzie także trójmiejska stocznia Crist oraz należący do agencji MS TFI (właściciel Gryfii, który zarządza funduszem Mars).

W nowym zakładzie pracę znajdzie kilkaset osób. ARP nie zamierza jednak poprzestać na budowie fabryki produkującej elementy wież wiatrowych. Wspólnie z władzami lokalnymi planuje także wspierać rozwój nowoczesnych technologii, zwłaszcza w małych i średnich firmach.

„Zainicjowany na terenach poprzemysłowych Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie inkubator technologiczny stanowić będzie zalążek klastra urządzeń odnawialnych źródeł energii. Inkubator będzie świadczył pomoc MSP w rozwiązywaniu problemów oraz uruchomieniu i prowadzeniu produkcji podzespołów urządzeń morskiej energetyki wiatrowej” — napisano w projekcie strategii ARP, którą kierownictwo resortu skarbu powinno przyjąć w przyszłym tygodniu.

Eksperci ARP i samorządu będą początkowo świadczyć pomoc doradczą i finansową firmom oferującym wielkogabarytowe elementy i konstrukcje stalowe. Ze względu na jednak na silną koncentrację produkcji na tym rynku, że realne szanse wejścia na niego pojawią się dopiero po uruchomieniu w nowym zakładzie produkcji elementów kompozytowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [KAP]

Polecane