ARP wesprze PCC grubymi milionami

opublikowano: 29-04-2015, 00:00

Publiczne pieniądze pokryją ponad połowę kosztów niemieckiej inwestycji na Dolnym Śląsku.

Wkrótce dojdzie do podpisania umowy między kontrolowaną przez skarb państwa Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) i niemiecką grupą chemiczną PCC. Dotyczyć będzie finansowania budowy instalacji do produkcji ultraczystego kwasu monochlorooctowego. To kolejne wsparcie z publicznej puli dla niemieckiej inwestycji w Brzegu Dolnym.

Budowa instalacji wyceniana jest na 272 mln zł i ma zaowocować stworzeniem 151 miejsc pracy. Jako inwestycja o dużym znaczeniu dla gospodarki otrzymała 67 mln zł dotacji w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, o czym w praktyce zdecydowałoMinisterstwo Gospodarki. Według naszych informacji, ARP dorzuci teraz 80- 100 mln zł. To oznacza, że budowa będzie w 54-61 proc. finansowana z pieniędzy publicznych.

ARP koncentrowała się dotychczas na reanimowaniu państwowych firm. Umowa z PCC ma być dowodem realizacji nowej strategii, przedstawionej pod koniec 2014 r.

ARP ma ratować nie tylko upadające państwowe firmy, ale być też narzędziem stymulującym rozwój gospodarki, wspierając innowacje. Jeszcze przed ogłoszeniem strategii ARP kupiła 8 proc. akcji spółki Creotech Instruments, która chce zaistnieć w sektorze kosmicznym. 30 marca tego roku agencja podpisała umowę z krakowską spółką GRC Technologie.

Pożyczyła jej 9 mln zł. Ze względu na wartość, kontrakt z PCC będzie prawdziwym otwarciem działań w ramach nowej strategii. Mimo kilku prób nie udało nam się uzyskać z ARP odpowiedzi na pytania dotyczące inwestycji na Dolnym Śląsku. Z naszych ustaleń wynika, że tak jak w przypadku GRC w grę wchodzi preferencyjna pożyczka. Otrzyma ją spółka PCC MCAA stworzona specjalnie z myślą o realizacji projektu.

Pod koniec marca 2015 r. notowana na warszawskiej giełdzie PCC Rokita poinformowała o podpisaniu z PCC MCAA listu intencyjnego dotyczącego wykorzystania nowej instalacji. Z komunikatu wynikało, że PCC Rokita może udzielić PCC MCAA gwarancji lub poręczeń do kwoty 80 mln zł. PCC MCAA miała zaś prowadzić „zaawansowane rozmowy z niezależnymi instytucjami finansowymi w przedmiocie uzyskania finansowania projektu”.

Udało nam się potwierdzić, że „niezależne instytucje finansowe” oznaczają podmioty spoza sektora bankowego. PCC Rokita, której wiceprezes jest jednym z dwóch członków rady nadzorczej PCC MCAA, nie chciała odpowiedzieć na pytania, czy 80 mln zł, które jest gotowa poręczać, to całe finansowanie zewnętrzne dla inwestycji, czy tylko część.

PCC Rokita prowadzi w Brzegu Dolnym inwestycję, związaną ze zmianą technologii elektrolizy na membranową, której efektem będzie m.in. zwiększanie, począwszy od 2015 r. ilości wytwarzanego chloru. Założenia są takie, że ten trafi w znacznej części do PCC MCAA.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu