ARR nie reaguje

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 26-06-2003, 00:00

Sytuacja na rynku wieprzowiny jest co najmniej dziwna i wydaje się, że wymknęła się spod jakiejkolwiek kontroli. Z jednej strony mamy wysokie ceny w skupie, a z drugiej olbrzymie zapasy półtusz, które nagromadziła Agencja Rynku Rolnego.

Po zapoznaniu się ze stanem zapasów agencji trudno sobie wyobrazić, że na rynku mogłoby brakować mięsa wieprzowego. Niestety tak jest. ARR nagromadziła blisko 170 tys. ton półtusz wieprzowych, a zakłady przetwórcze mają olbrzymie problemy z zakupem surowca do produkcji. Korzystają na tym hodowcy świń. Rosną ceny żywca i półtusz wieprzowych. Notowania półtusz (kl. R) zbliżyły się do 5 zł/kg. Za kilogram żywca zakłady oferują nawet 3,8 zł.

Kłopoty ubojni z zakupem surowca powinny skłonić ARR do skierowania na rynek półtusz znajdujących się w magazynach. Zapasy wieprzowiny wszystkich krajów należących obecnie do Unii Europejskiej nie przekraczają 130 tys. ton, a Polska ma ich dużo więcej. Z taką górą mięsa do UE nie wejdziemy. Agencja powinna więc jak najszybciej pozbyć się przynajmniej części zapasów. Teraz jest chyba idealny moment.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARR nie reaguje