ARR sprzedała z zapasów blisko 780 tys. zbóż

(Marek Druś)
opublikowano: 04-12-2006, 18:36

Blisko 780 tys. ton zbóż sprzedała w tym sezonie Agencja Rynku Rolnego (ARR). Pozostałe 8 tys. ton jęczmienia oferenci będą mogli nabyć w tym tygodniu podczas kolejnego przetargu - poinformował w poniedziałek rzecznik ARR Radosław Iwański.

Blisko 780 tys. ton zbóż sprzedała w tym sezonie Agencja Rynku Rolnego (ARR). Pozostałe 8 tys. ton jęczmienia oferenci będą mogli nabyć w tym tygodniu podczas kolejnego przetargu - poinformował w poniedziałek rzecznik ARR Radosław Iwański.

Na ostatnim przetargu Agencja sprzedała 12 tys. ton jęczmienia po cenie od 136 do 149 euro za tonę. W dyspozycji ARR jest jeszcze ponad 8 tys. ton tego ziarna, które także zostanie wystawione na licytacje. Iwański przypomniał, że decyzję o sprzedaży podejmuje Komitet Zarządzający ds. Zbóż Unii Europejskiej. Dodał, że ceny zbóż są na wysokim poziomie w całej Unii, także w Polsce.

Obecnie średnia cena pszenicy konsumpcyjnej jest na poziomie 576,80 zł za tonę, w porównaniu do ceny z poprzedniego tygodnia jest niższa o ok. 4 proc. (581,200 zł/t). W stosunku do notowań sprzed tygodnia podrożała natomiast o ponad 5 proc. pszenica paszowa, która kosztuje obecnie 495-510 zł za tonę.

W opinii Izby Zbożowo-Paszowej, kupujący są powściągliwi - składają mniej ofert i proponują ceny na podobnym poziomie jak w poprzednich przetargach.

Izba jest zdania, że firmy przetwórcze zarówno młynarskie jak i paszowe są dobrze zaopatrzone w surowiec do końca tego roku. Zaś w I kwartale 2007 r. może być mniejsze zapotrzebowanie na zboża z powodu spodziewanego zastoju na rynku mięsa, co może spowodować okresową korektę cen ziarna.

Ceny zbóż sprzedawane z magazynów interwencyjnych w innych krajach UE były także na wysokim poziomie. Za belgijską pszenicę przedsiębiorcy płacili 153 euro za tonę, za niemiecką, co najmniej 147 euro za tonę. W Szwecji i Danii KE nie zaakceptowała cen sprzedaży (136 euro za tonę) oferowanych przez przedsiębiorców. Po niższych cenach pszenica jest sprzedawana tylko na Węgrzech. Przedsiębiorcy zakupili tam kolejne partie tego ziarna po cenie od 116 do 135 euro za tonę.

Jęczmień był sprzedawany z magazynów interwencyjnych po cenie od 128 euro za tonę (Austria) do 150 euro za tonę (Francja). Na Węgrzech ziarno to można było kupić za 112 euro za tonę.

Według danych KE, ceny (w euro/t) pszenicy konsumpcyjnej kształtują się na poziomie: Włochy 156ľ176, Francja 148ľ158, Niemcy 148ľ158, Belgia 157, Austria 150, Szwecja 144ľ150, Polska 147ľ156, Dania 140, Czechy 123ľ136, Słowacja 130, Węgry 107-127.

Iwański zaznaczył, że KE nadal posiada zapasy ziarna; w magazynach interwencyjnych w UE jest jeszcze 6,3 mln ton zbóż, w tym 1,6 mln ton pszenicy, 4,3 mln ton kukurydzy i ponad 400 tys. ton jęczmienia.

(PAP)

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane