Art-Inkubator przy Fabryce Sztuki

Art-Inkubator pomoże przekuć twórczą wizję w biznes. Łódzka inicjatywa ruszy na początku 2014 r.

Fabryka Sztuki w Łodzi będzie wspierać młodych artystów- -przedsiębiorców oraz organizacje trzeciego sektora i pomoże im wyjść na rynek. Biznesowe i artystyczne pomysły będą promowane za sprawą projektu „Utworzenie w ramach Fabryki Sztuki w Łodzi Inkubatora Kultury — Art-Inkubator”, który otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Obecnie trwa przebudowa i adaptacja budynków kompleksu fabrycznego przy ulicy Tymienieckiego, przyszłej siedziby inkubatora. Zakończenie budowy infrastruktury nastąpi na początku 2014 r.

Będzie to platforma pozwalająca na realizację zarówno twórczych, jak i biznesowych wizji. A do tego pierwszy w Polsce wyspecjalizowany inkubator przedsiębiorczości promujący działania sektora kreatywnego i firmy funkcjonujące w obszarze kulturalno-artystycznym.

Jak informuje Marcin Pajchert, specjalista ds. obsługi inwestycji w Fabryce Sztuki w Łodzi, Art-Inkubator będzie skupiał młodych przedsiębiorców, absolwentów wydziałów artystycznych, w wieku do 35 lat, których ambicją jest posiadanie własnej działalności gospodarczej lub tych, którzy prowadzą firmę nie dłużej niż rok. Inicjatywa jest dedykowana głównie osobom z Łodzi i okolic, ale przestrzeń do twórczych działań znajdą tu również artyści z całego kraju. W rewitalizowanymobecnie obiekcie na ok. 7 tys. mkw. dla start-upów znajdzie się miejsce na 10 biur oraz powierzchnia co-workingowa. Ale istotą projektu jest stworzenie tzw. przestrzeni produkcyjnej, czyli miejsca do organizacji spektakli, pokazów mody, wystaw, prezentacji multimedialnych czy imprez kulturalnych. Firmy będą mogły być inkubowane przy Fabryce Sztuki od roku do dwóch lat. W tym czasie, poza miejscem do pracy, otrzymają też wsparcie doradcze, usługi prawne i księgowe.

— Uczelnie artystyczne kształcą pod kątem twórczym, ale absolwentom nie dają wystarczającej wiedzy z zakresu prowadzenia działalności biznesowej. Art-Inkubator ma być miejscem, gdzie młodzi ludzie będą mogli nauczyć się także przedsiębiorczości. Rekrutacja rozpocznie się pod koniec 2013 r. — zaznacza Jacek Zieliński, kierownik projektu z łódzkiej Fabryki Sztuki.

Młodzi przedsiębiorcy nauczą się m.in. zasad kalkulacji prowadzenia biznesu, analizy kosztów przedsięwzięcia, przygotowania biznesplanu, marketingu i promocji. Dodatkowo zyskają dostęp do elektronicznej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń zarówno w zakresie przedsiębiorczości, jak i samego rynku kreatywnego w regionie i kraju. Ogłoszono już przetarg na realizację infrastruktury informatycznej pod nazwą „Multimedialna Platforma Zarządzania Kreatywnością” oraz przeszkolenie jej użytkowników i administratorów. Termin składania ofert upływa 13 sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Art-Inkubator przy Fabryce Sztuki